طب سنتی کودکان

محمد حمزه لو
06 اسفند 1400 | ۰۱:۴۶
راهنمای این مطلب

در مطلب؛ طب سنتی کودکان، که برای شما تهیه کرده ایم سعی داریم به زبان ساده به والدین گرامی نکات مهم در مورد انواع بیماری های کودکان و نحوه درمان آن بصورت طب سنتی را بیاموزیم
سایت کودک الکترونیک به دنبال اگاهی دادن به والدین و پیدا کردن راه کارهای مناسب می باشد، پس با ما در ادامه همراه باشید

بخوانیم
فهرست مطلب

برای شروع تولید فهرست مطالب، یک سربرگ اضافه کنید

انواع بیماری های کودکان- بیماری های کودکان – طب سنتی کودکان

طب سنتی کودکان

مقدمه

یکی از وظایف پدران و مادران به عنوان ارکان مهم خانواده، ارتقای سلامت کودکان است؛ چراکه والدین به آسانی نیازهای فرزندانشان را شناخته و می توانند در راستای تعالیم آموزشی و تعریف سلامت پاسخگوی آنها باشند. این نیازها شامل تغذیه سالم و مغذی، لباس متناسب با فصل و محیطی آرام برای خواب و استراحت است.

برآوردن چنین نیازهایی موجب می شود تا محیطی فراهم شود که کودک به رشد و بلوغ فکری رسیده و به فکر خلاق دست یابد و نتیجه آن حصول سلامت روحی و روانی است. ایجاد محیط سالم و مناسب برای رشد کودک مهم است و عدم توجه به این مسأله سلامت وی را به مخاطره می اندازد. یکی از مسایلی که سلامت کودک را تهدید می کند، بیماری است که می تواند ژنتیکی و یا اکتسابی باشد.

بیماری های کودکان می توانند در اثر غفلت والدین و یا زمینه های وراثتی در کودک بر حسب جنسیت او بروز کنند. به همین دلیل از مهمترین مواردی که والدین و افراد مرتبط با کودک موظف به رعایت آن هستند، فراهم آوردن محیط بهداشتی مناسب جهت رشد و ارتقای سلامت اوست تا از بروز بیماری های کودکان با زمینه غیروراثتی، جلوگیری به عمل آید.

طب سنتی کودکان - انواع بیماری های کودکان- بیماری های کودکان

انواع بیماری های کودکان- بیماری های کودکان – طب سنتی کودکان

نیازهای کودکان شامل غذای مفید از جمله نان، میوہ جات، سبزیجات، غلات، حبوبات، گوشت و محیطی مناسب برای فعالیت و بازی و همچنین مراقبتهای بهداشتی و معاینات پزشکی ماهیانه است. در صورتی که این امکانات برای آنها فراهم نشود، در زندگی با مشکلاتی از جمله بیماری، افسردگی یا بیماریهای واگیردار ناشی از سهل انگاری والدین، گوشه گیری، کندی در یادگیری و ناراحتی های فیزیکی و… روبرو خواهند شد.

به منظور تأمین سلامت کودکان، همواره باید آنها را به جهت بیماریهای واگیردار مورد معاینه قرار داد. همچنین می بایست رفتارهای مناسب اجتماعی و روش های مقابله با بیماری ها را در قالب بازی، شعر یا داستان به آنها آموخت و برای یادگیری بهتر در حوزه مربوط به آموزش، به آنها مسئولیت داد تا به درستی مفاهیم آموزشی را بیاموزند و در زندگی روزمره خود بکار گیرند.

در اکثر موارد می توان با ارتقای آگاهی کودک از اصول بهداشتی و رعایت بهداشت فردی مثلا شستن دستها قبل از غذا و بعد از رفتن به توالت، از بیماریهای آنها کاست و یا حداقل از پیشرفت آن جلوگیری نمود. بیماری های کودکان که زمینه ویروسی دارند، در مکانهای شلوغ بیشتر بروز می کنند.

در مراقبت از نوزادان نیز توجه به بیماریهای کودکان حائز اهمیت است. کودکان در سنین پایین به دلیل سیستم ایمنی ضعیف تر، بیشتر در معرض ابتلا به بیماریها قرار دارند. بنابراین بهتر است آمادگی رویارویی با این شرایط را داشته باشید. آگاهی از علایم رایج بیماری های کودکان و زمان مناسب مراجعه به پزشک سبب مدیریت بیماری خواهد شد. بیماری های کودکان را می توان با تشخیص و اقدام به موقع، درمان و از بروز نتایج ناگوار بعدی جلوگیری نمود.

در این کتاب با برخی از بیماریهای کودکان، علایم و نشانه ها و راهکارهای ابتدایی درمان به منظور جلوگیری از پیشرفت بیماری و کمک به بهبود روند درمان آشنا خواهید شد.

انواع بیماری های کودکان

 بیماریهای ناشی از ویروسی بودن محیط زندگی یا افراد در تعامل با کودک عبارتند از: آبله مرغان، سرخک، اوریون، سیاه سرفه، سرخجه و مخملک. راههای انتقال این بیماری ها متفاوت است؛ به طوری که گاهی از طریق بزاق یا مخاط دهان در زمان سرفه یا عطسه و یا با تماس فرد آلوده با فرد سالم اتفاق می افتد و حتی گاهی با استفاده مشترک از وسایل شخصی منتقل می گردد. بیماریهای کودکان بسته به نوع بیماری، طول درمان متفاوتی دارند. برای بهبود بیماری لازم است دوره درمان تکمیل شود.

انواع بیماری کودکان

بیماریهای کودکان محدود به بیماریهای ویروسی نمی شوند، بلکه شامل این موارد نیز هستند:

  • 🔸انواع مسمومیت ها در اثر مصرف مواد شیمیایی با داروها و قرصهای سایر افراد خانواده که در دسترس کودک هستند.
  • 🔸خونریزی هایی که در اثر بریدگی اتفاق می افتند و نیز زمین خوردن هایی که به دلیل وارد شدن ضربه به سر و گردن یا افتادن از ارتفاع برای کودک اتفاق می افتند و در برخی موارد شکستگی ناحیه ای از بدن را در پی دارند؛

در برخی از بیماریها کودک هیچ نقشی در ابتلا به آن ندارد، بلکه ناخواسته توسط والدین یا افراد درجه یک که قبل از تولد کودک به دنیا آمده اند، از طریق ژن موجود در کروموزوم های جنسی مبتلا می شود. این بیماریها که بیماریهای وراثتی یا ژنتیکی نام دارند از نسلی به نسل دیگر منتقل می شوند.

پزشکان متخصص کودکان معتقدند که سیستم ایمنی یک کودک کم سن و سال که در معرض عفونتهای چندانی قرار ندارد، نسبت به سایر کودکان و بزرگسالانی که در مقابل بسیاری از میکروب ها ایمن شده اند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری است. بنابراین اگر اطلاعات بیشتری در زمینه بیماریهای کودکان داشته باشید آمادگی بهتری برای شناسایی عواملی خواهید داشت که سبب درد و رنج کودک شما می شوند و در نتیجه به او کمک خواهید کرد که به سرعت سلامت خود را به دست آورد.

مترجم این مطلب و بخش روان شناسی دکتر زهرا محمدی
دکتر زهرا محمدیدکتر زهرا محمدی

مربی و مشاور انگیزشی و رشد مهارتهای فردی مهندس فرشته شبستری
مهندس فرشته شبستریمهندس فرشته شبستری


طب سنتی کودکان - انواع بیماری های کودکان- بیماری های کودکان

با ما از ثبت نام کتاب کودکت جا نمی مونی 😉

ثبت نام کتاب درسی-کودک الکترونیک

دلبندتو مدرسه ثبت نام نکردی🤫 پس روی تصویر کلیک کن👈👈

ثبت نام مدارس

اگر وقت نداری حضوری دنبال مهدکودک بگردی روی شکل کلیک کن 👈👈👈

نشانی مهدکودک ها-کودک الکترونیک
Kindergarten address
        !مطالب دیگه سایت را از دست ندید!
این مطلب را بادوستان خود به اشتراک بگذارید
درود بر عاشقان کودکان -سایت ما به تازگی ایجاد شده با بازدید مجدد خواهید دید که ما چقدر پیشرفت کرده ایم اگر دوست داری می تونی به ما بپیوندی
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید