Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

روز جهانی دوقلو و چندقلوهای همسان و غیر همسان

اردیبهشت 22, 1402 @ 00:00 23:59 LMT

روز جهانی دوقلو و چندقلوهای همسان و غیر همسان

روز جهانی دوقلو و چندقلوهای همسان و غیر همسان در ایران 22 اردیبهشت و جهانی 18 دسامبر

این روز خاص معمولاً در اولین آخرهفته آگوست هر سال جشن گرفته می شد، اما در سال 2019، اعلام شد که روز ملی دوقلوها قرار است در 18 دسامبر برگزار شود. اساطیر چیزهای زیادی در مورد این مجموعه منحصر به فرد به ما گفته است. عیسی و یعقوب را به خاطر دارید؟ آنها اولین دوقلوهای ثبت شده در کتاب مقدس بودند.

هم ادبیات و هم کمدی های امروزی همیشه وقتی دوقلوها به تصویر کشیده می شوند، ما را در اشک و شگفتی کامل نگه می دارند. در طول سال‌ها، هر زمان که دوقلوها را در میان خود می‌بینیم، چه در نوزادان، چه نوجوانان یا بزرگسالان، دوقلوهای همسان یا غیرهمسان، مجذوب آنها می شویم.

روز ملی دوقلوها، روزی است که برای جشن گرفتن ارتباط منحصر به فرد بین این خواهر و برادرهایی که تولدهای یکسانی دارند، اعم از دوقلو، سه قلو، چهار قلو یا بیشتر، اختصاص داده شده است و ورد آنها به این دنیا را خوش آمد می گوییم.

تاریخچه روز ملی دوقلوها

روز جهانی دو قلوها از یک جفت دوقلو در قرن نوزدهم، «موسس و ارون ویلکاکس» الهام گرفته شده است. آن‌ها برادران دو قلویی بودند که در سال 1819 حدود ۶ هکتار از زمین اراضی را به شهر میل‌ویل (Millville) اوهایو اهدا کردند، به شرط اینکه نام شهر به «تویینزبورگ» (Twinsburg) تغییر کند.

در سال ۱۹۷۶، زمانی که شهر در حال برگزاری جشن‌های دویست ساله استقلال آمریکا بود، مردم شهر تصمیم گرفتند به یاد ویلکاکس‌ها یک مهمانی ترتیب دهند. تنها ۳۶ جفت دوقلو به این مهمانی آمدند، اما مردم تویینزبرگ متوجه جذابیت‌های این رخداد شده و آن را به جشنی سالانه تبدیل کردند. این جشن که در تویینزبرگ اوهایو برگزار می‌شود، به‌عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلو‌ها در کتاب رکورد گینس ثبت شده است.

تاریخچه جشن دوقلوها در ایران

ایران نیز در حدود یک دهه است که به این جشنواره جهانی پیوسته و هر سال این جشن جالب در تهران و برخی از شهرها با گردهمایی دوقلوها یا چند قلوها برگزار می‌شود. برای نمونه، سال ۱۳۹۷ هشتمین جشن ملی دوقلوها توسط «انجمن دوقلوها و چندقلوهای پارسی» به‌ طور هم‌ زمان در تهران و اصفهان برگزار شد. 

سال ۱۳۹۸ نیز نهمین جشن ملی روز دوقلوها و چند قلوها با هدف کمک‌رسانی به سیل‌زدگان در محل حوزه هنری در خیابان سمیه تهران برگزار شد؛ اما متاسفانه در دو سال به‌دلیل محدویت‌های ناشی از ویروس کرونا، مراسم مربوط به انجمن دوقلوها برگزار نشد.

بعداز گذشت دوسال از کرونا ویروس و واکسیناسیون همگانی و باز شدن سینماها و مکانهای عمومی، دوازدهمین جشنواره ملی روز دوقلوها و چندقلوها (همسان و غیرهمسان) در هر رده سنی از سراسر کشور روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ایران مال با شعار «همدلی و وحدت درکنار هم باشیم» برگزار شد.

چه روزی در ایران برای روز دوقولوها و چندقلوها در نظر گرفته شده

بخاطر سال های کبیسه و تاریخ میلادی و شمسی روزهای جهانی مناسبتهای گوناگون هر سال و در هر قاره کمی تفاوت دارد در ایران روز 22 اردیبهشت بعنوان روز جهانی دوقلوها و چندقلوهای همسان و غیرهمسان نامگذاری شده است.

قوانین شرکت در جشن دوقلوها

قوانین شرکت در جشن دوقلوها

یکی از قوانین نانوشته‌ این جشنواره این است که باید دو قلوها لباس‌های یکسانی به تن داشته باشند. این قانون باید توسط دو قلوهای ۷ تا ۷۰ ساله، حتی در مورد نوزادانی که سوار بر کالسکه در این جشنواره شرکت می‌کنند، باید رعایت شود.

علاوه بر این، تعدادی از محققان اهل علم و دانش نیز در این مراسم شرکت می‌کنند. این محققان به‌دنبال دوقلوهای داوطلب برای شرکت در تحقیقات مربوط به چند قلوها در این مراسم حاضر می‌شوند. اغلب داوطلبان بابت شرکت در این تحقیقات هدایایی دریافت می‌کنند.

از جذابیت ها و اتفاقات جالب در این گردهمایی ها و جشن ها می توان به این نکته اشاره کرد که بعضا دیده شده دوقلوهایی که در این جشن ها با هم آشنا و دوست می شوند، باعث شده که این دوستی ها یا به ازدواج یا به دوستی های صمیمانه و خانوادگی ختم شود.

انواع گردهمایی و جشنواره روز دوقلوها در سراسر دنیا

تاکنون 43 جشنواره برگزار شده است و بیش از 77000 مجموعه دوقلو و چند قلو در آن حضور داشته اند. جشنواره ملی دوقلوها به عنوان بزرگترین گردهمایی سالانه دوقلوها در جهان توسط کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است.

این جشنواره مضامین بسیار زیبایی به شرح زیر داشته است:

در سال 1992، موضوع «175مین سالگرد توئینزبورگ»

سال 1994 «سال بین المللی خانواده»

سال 1999، «دوتا از یک نوع»

سال 2001، «دوگانه سرگرمی»

سال 2020، «دو قلوهای خروشان» بود. خنده دار!

اگرچه روز ملی دوقلوها در سطح جهانی پذیرفته شده است، اما همیشه اینقدر محبوب نبوده است. اولین بار که روز دوقلو به شورای شهر پیشنهاد شد، رد شد. از زمانی که پذیرفته شد و تقریباً بخشی از فرهنگ امروزی شد، اکنون به خود می بالد که بزرگترین گردهمایی سالانه دوقلوها در سطح جهان است و هزاران شرکت کننده را از سراسر ایالات متحده و سایر نقاط جهان جذب می کند و هدیه منحصر به فرد بشریت به نام دوقلوها را جشن می گیرند.

جشنواره دوقلوهای استرالیا

این برنامه توسط «انجمن چندقلوهای استرالیایی» و در آخر هفته‌ای که به‌عنوان هفته آگاهی‌رسانی درباره چند قلوها نام گرفته است، برگزار می‌شود. در این برنامه که هر دو سال یک بار در شهر متفاوتی در استرالیا برگزار می‌شود، تقریبا ۱۵۰۰ نفر شرکت می‌کنند.

جشنواره روز دوقلوها در سریلانکا

این برنامه در کولومبو و توسط «مرکز گسترش و فرهنگ دوقلوهای سریلانکا» برگزار می‌شود. این ارگان توسط دوقلوهای همسان سریلانکایی با نام «آپولی و چامالی گاماج» افتتاح شده است.

جشنواره دوقلوها در پکن

این برنامه ابتدا در سال ۲۰۰۴ برگزار شد و بیش از ۵۰۰ دوقلو از سرتا سر دنیا در برنامه فرهنگی ۴ روزه آن شرکت کردند. تقریبا ۶۰۰ جفت دوقلو در دومین سال این برنامه حضور به هم رساندند.

جشنواره دوقلوها در مانیل فیلیپین

این برنامه اولین بار در فوریه سال ۲۰۰۴ در فیلیپین برگزار شد. «ناتالی پالانسا» مادربزرگ دو دختر دوقلو به برگزاری این جشنواره مبادرت ورزید. او همچنین انجمن محلی دوقلوها و چندقلوها را راه‌اندازی کرد تا به خانواده‌هایی با فرزندان چندقلو کمک کند. حدود ۲۵۰ جفت دوقلو و چندقلو در این برنامه شرکت می‌کنند.

جشنواره روز دوقلوهای انگلستان

تامبا، «انجمن دوقلو و سه قلوها» برنامه‌های محدودی را با همکاری تعدادی مکان تفریحی از جمله تفرجگاه دنیای ماجراجویی چسینگتون، تفرجگاه آلتون تاورز، قصر واریک، پارک بیگ شیپ و پارک اودز فارم در انگلستان برگزار می‌کند.

سافاری پارک بلیر درامند در اسکاتلند و پارک جنگلی گوسفورد در شمال ایرلند نیز از این جمله هستند. این برنامه‌ها به‌طور معمول از ژوئیه تا نوامبر هر سال برگزار می‌شود. دوقلوهای محلی و انجمن‌های مختلف در طول تابستان نیز برنامه‌هایی را اجرا می‌کنند.

جشنواره روز دوقلوهای ایتالیا

این جشن هرساله در آخرین هفته ژوئیه در ایتالیا برگزار می‌شود. در سه سال نخست برگزاری، این جشن در شهر ریمینی ایتالیا برگزار شد و هر ساله هزار جفت دوقلو و چند قلو د2 این برنامه شرکت می‌کنند. جشن در سال ۲۰۰۳ به حالت تعلیق درآمد، اما در سال ۲۰۰۴ با تغییر مکان برگزاری به پارک آبی کانوا، دوباره از سر گرفته شد.

جشنواره روز دوقلوهای فرانسه

این جشنواره که در سال ۱۹۹۴ شروع شد، بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلوهای اروپا نام گرفت. همچنین، این جشن از شهردار شهر که خود خواهر دوقلو داشته الهام گرفته شده است و هر ساله با حدود ۱۰۰۰ جفت دوقلو در ۱۵ اوت برگزار می‌شود.

جشنواره دوقلوها لهستان

این جشنواره داخلی که در سال ۱۹۹۷ آغاز شده، در اوت/سپتامبر هر سال در شهر سزین لهستان برگزار می‌شود. در این برنامه که توسط «مارک سوتارک» (پدر دوقلوهایی به نام آلیشا و ماریشا) طرح‌ریزی شده، حدود ۵۰۰ جفت دوقلو و چندقلو دور هم جمع می‌شوند. این برنامه شامل درست کردن کباب، آتش‌بازی، مسابقه استعداد دوقلوها، عکس گروهی و موقعیت‌های مطالعاتی است. همچنین فعالیت‌هایی برای کودکان نیز تهیه شده است.

جشنواره روز دوقلوها آمریکا

جشنواره روز دوقلوها در تویینزبرگ، اوهایو

اگر شما رویای شرکت در بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلوها در دنیا را دارید، پس به این جشنواره که آخر اوت هر سال در شهر تویینزبرگ اوهایو در آمریکا برگزار می‌شود، بروید. این جشنواره که در سال ۱۹۷۶ و تنها با ۳۶ جفت دوقلو آغاز شد، به بزرگ‌ترین گردهمایی دوقلوها با تعدادی نزدیک به ۳۰۰۰ جفت دوقلو در هر سال تبدیل شده است. یک آخر هفته پر از دوقلو که در آن دوقلوها، چندقلوها و خانواده‌هایشان از سراسر دنیا دور هم جمع می‌شوند.

گردهمایی دوقلوهای هیوستون، تگزاس

این گردهمایی توسط یک جفت دوقلوی همسان به نام «کرگ و مارک سندرس» تشکیل شده است که با دوقلوهایی به نام دایان و دارلن ازدواج کردند و وب‌سایتی در زمینه دوقلوها دارند. این برنامه داخلی در سال ۲۰۰۲ آغاز شد.

روز دوقلوها و چندقلوهای کانی آیلند 

این برنامه که از سال ۲۰۰۲ شروع شده است، در ماه ژوئیه هر ساله توسط «دبی و لیزا گنز» (دوقلوهای همسان) برگزار می‌شود.

مهمانی خیریه دوقلوها در نیویورک 

در این مهمانی نیز که توسط خانواده گنز  در نیویورک برگزار می‌شود، هر ساله حدود ۵۰۰ دوقلوی بزرگسال گرد هم می‌آیند. این مهمانی هر ساله در فوریه یا مارس برگزار می‌شود و درآمد حاصل از آن نیز به امور خیریه دوقلوها یا سرمایه آینده آن‌ها تعلق می‌گیرد.

جشنواره روز دوقلوها کانادا

آخر هفته خنده‌دار دوقلوها مونتریال

«جشنواره کمدی آخر هفته خنده دار کانادا» یک برنامه داخلی است که شامل رژه دوقلوها نیز می‌شود. مسابقه بیشترین میزان شباهت و برنامه‌های دیگر از جمله تفریحات این جشنواره هستند. در سال ۲۰۰۴ بیش از ۲۵۰ هزار نفر تماشاگر شاهد راهپیمایی بیش از ۲۵۰۰ چندقلو بودند. این برنامه اولین بار در سال ۱۹۹۸ با عنوان «بعدازظهر دوتایی‌ها» و به‌وسیله دوقلوها، «لوس و لوسیه روزن» به اجرا درآمد. پس از آن، این برنامه خیلی زود گسترش پیدا کرد و هم‌اکنون یکی از بزرگ‌ترین گردهمایی‌های داخلی دوقلوها در جهان است.

برنامه دوقلوهای نیاگارا، ول لند و انتاریو 

این برنامه توسط «کانی و کاندرا میلر» خواهرهای دوقلوی همسان تهیه شده است و به‌عنوان بخشی کوچک از نمایش‌های منطقه نیاگارا در ول لند به شمار می‌رود. این برنامه در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و چیزی حدود ۵۰ جفت دوقلو برای بعدازظهری پر از تفریح و رقابت گرد هم آمدند.

جشنواره دوقلوهای مکزیکی

این برنامه که اولین بار در سال ۱۹۹۵ برگزار شد، بزرگ‌ترین فستیوال دوقلوهای لاتین آمریکایی بود.

گردهمایی دوقلوها در پورتوریکو

«انجمن چندقلوهای پورتوریکویی» اولین گردهمایی خود را در ژانویه ۲۰۰۱ آغاز کرد. صدها دوقلو و خانواده‌هایشان در این برنامه حضور به هم رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید