اختلال بازی ویدیویی چیست

چکیده ی این مطلب

در این مطلب که بصورت ویدئویی، متن و صوتی برای شما تهیه کرده ایم سعی داریم مفهوم اختلال بازی ویدیویی را به زبان ساده بیان کنیم و اگر علائمی که در این ویدئو گفته شده را در فرزند خود دیدید به دنبال راه حل مناسب باشید . سایت کودک الکترونیک به دنبال اگاهی دادن به والدین و پیدا کردن راه کارهای مناسب می باشد.

اختلال بازی ویدیویی

به  هرنوع بازی که توسط فضای مجازی و دستگاه های الکترونیکی اجرا شود بازی ویدیویی گفته می شود. این بازی ها هم میتوانند به صورت انفرادی و هم در تعامل با سایر بازیکنان و عمدتا به صورت آنلاین اجرا شوند. در شرایطی که بازی به صورت چند بازیکنه اجرا شود، بازیکنان دیگر ممکن است هم تیمی و یا در مقابل بازیکن قرار گیرند.

سیستم های الکترونیکی مورد استفاده برای بازی کردن بازی های ویدئویی به عنوان سیستم عامل شناخته می شوند؛ علاوه بر رایانه های عمومی مانند لپ تاپ / دسکتاپ و گوشی های هوشمند ، دستگاه هایی هستند که به طور انحصاری برای پخش وانجام بازی های ویدئویی ایجاد شده اند مثل کنسول و….

عمدتا هر بازی ویدئویی برای سیستم عامل های خاص توسعه داده شده و منتشر می شوند. و به اصطلاح بازی انحصاری آن شرکت گفته می شود. برای مثال، یک بازی ویدیویی که برای Steam ساخته شده است ممکن است برای Xbox One قابل دسترسی نباشد.

امروزه اینترنت و فضای مجازی  با فناوری های مدرن و نرم افزارهای به روز خود، تحولات بسیاری در زندگی بشر ایجاد کرده است. در بین نرم افزارها، بازی ها بیشترین سهم فروش را به خود اختصاص داده اند و البته این احتمال هم داده می شود که شاید عده قلیلی با خرید بیش از حد اینگونه بازی ها، عامل این رخداد باشند.

در سال 2017 میلادی درآمد جهانی حاصل از فروش بازی های دیجیتال 116 میلیارد دلار بود و پیش بینی می شود در سال 2020 میلادی این رقم به 143.5 میلیارد دلار برسد. طبق آمارهای منتشر شده در ایران به صورت کلی 49 میلیون کاربر اینترنت وجود دارد و 23 میلیون نفر از بازی های دیجیتال استفاده میکنند و درامد حاصل از جمعیت ایرانی در مارکتینگ جهانی تا جون 2018 حدودا 602 میلیون دلار براورد شده است.

در سال 2007 میلادی شورای انجمن پزشکی علوم و بهداشت عمومی آمریکا بیان کرد که “استفاده بیش از حد از بازی ویدیویی” می تواند به عنوان یک اختلال مطرح شود . امروزه مطالعات گسترده ای در رابطه با ابعاد مختلف روانشناختی، سبب شناسی، مطالعات fMRIو تصویربرداری مغزی ، اپیدمیولوژی، مداخلات درمانی و سایر ابعاد مهم اختلال بازی در سراسر جهان در حال اجراست.

 تحقیقات نشان داده اند که افرادی که استفاده بیش از حد از بازی های ویدیویی دارند، تغییرات محسوسی در خلق و خو و وابستگی  همانند اعتیاد مرتبط با مواد، نشان می دهند .

در کتابچه طبقه بندی بیماری های جهانی که توسط سازمان بهداشت جهانی منتشر شده است،  اختلال بازی ویدیویی به عنوان رفتاری معرفی شده است که مداوم یا برگشت پذیر بوده به طوری که اختلال در کنترل این رفتار پیش آمده و با وجود مخاطرات و عواقب منفی آن، باز در اولویت نسبت به سایر فعالیت های روزانه قرار می گیرد.

این اختلال ، علاوه بر اضطراب و افسردگی، با مشکلات بهداشت و سلامت جسمانی، امتناع از حضور در مدرسه، کاهش بازده شغلی و انزوای اجتماعی در ارتباط می باشد. مطالعات اپیدمیولوژیک انجام شده نیز نشان داده اند که جمعیت جوان در معرض خطر بیشتری هستند.

یکی از ملاک های تشخیص اختلال بازی ویدیویی برای بسیاری از متخصصین مدت زمان بازی کردن است، دیده شده که افرادی که دچار اختلال هستند روی مدت زمان بازی روزانه خود کنترل ندارند و حدودا 55-75 ساعت در طول هفته به صورت میانگین به بازی میپردازند .

حتی با وجود برنامه ریزی های متعدد که برای خود انجام میدهند یا با وجود تذکرات اطرافیان باز هم نمیتوانند مدت زمان بازی خود را محدود کنند.

اگر کودکی یا نوجوانی دارید که به این علائم دچار شده است می توانید از روان شناسان مجرب و متخصص در این امر مشاوره دریافت کنید. پیشنهاد ما خانم دکتر مرضیه حمزه زاده می باشد


اختلال بازی ویدیویی چیست
Video game disorder
مطالب دیگه سایت را از دست ندید

دیدگاه خود را بنویسید

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نویسنده

خانم دکتر مرضیه حمزه زاده

خانم دکتر مرضیه حمزه زاده

امتیاز و اشتراک گذاری

به این مطلب امتیاز دهید

0
0

این مطلب را به اشتراک بگذارید

عضویت در خبرنامه

رویدادهای آینده
مهر 19

روز دختر در ایران و جهان

سالروز میلاد حضرت معصومه (س) در تقویم ایرانی با عنوان روز دختر نامگذاری شده‌است و…
شاغل هستی؟؟

شاغل هستی؟؟

وقت نداری حضوری دنبال مهدکودک بگردی؟؟

همکاران متخصص

متخصصین کودک

مطالب دیگه سایت را از دست ندید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x