دکتر ساحل گرامی
03 بهمن 1400 | ۲۱:۰۳
راهنمای این مطلب

در این بخش برای والدین عزیز پرسشهایی که توسط والدین دیگر از روانشناس کودک بیان شده بهمراه جواب متخصصین براتون آماده کرده ایم ؛ شاید این پرسشها نیز سوال های شما والدین گرامی بوده و این پاسخ ها برای شما کاربردی باشد. این پرسش درباره اوتیسم خفیف در کودک می باشد.

بخوانیم

سوال مطرح شده:

خانم دکتر من فرزند پسری دارم که یک سال و ده ماهه هست از بدو تولد به خاطر شرایط بیماری کرونا در خانه بوده و تنها راه برای سرگرمی اون تلوزیون بوده هم روز و هم شب در واقع تنها راه آروم کردن اون رو تلوزیون می دونستیم به دکتر مراجعه کردیم بدون هیچ سوال یا جوابی فقط با نگاه کردن تشخیص اوتیسم خفیف یا بیش فعالی دادند ولی با مطالعاتی که داشتم فرزند من نه از کسی می ترسه و نه پرخاشگره بغل همه کس می ره ترس نداره از آدم غریبه یا بیرون و بیقراری و خیلی از رفتارهای بچه های اوتیسم رو نداره می تونه شبه اوتیسم باشه الان چند روزه تلوزیون رو خاموش کردیم یکم حسش بهتر شده

پاسخ روانشناس کودک:


اول از همه تشخیص اوتیسم با یه ویزیت ساده، ممکن نیست. قطعا باید روانشناس کودک حاذق یا روانپزشک کودک، در محیط بازی و در حضور والدین کودک رو بررسی کنند و کودک رو از نظر تعامل و ارتباط گیری، تاکید میکنم تعامل و ارتباط گیری بررسی کنند.

شاه کلید تشخیص اوتیسم، درک کلامی کودک و میزان ارتباط با دیگرانه. یعنی برخلاف آنچه که دوست عزیز در سوالشون گفتن قرار نیست کودک اوتیستیک پرخاشگری یا ترس داشته باشه.
نکته مهم بعدی، محیطی که کودک در اون رشد میکنه است.

محیط فقیر، بدون بازی و محرک های محیطی، تماشای فراوان تلویزیون، تبلت و موبایل و انواع وسایل دیجیتال کودک رو دچار حالت های اوتیسم میکنه. پس لطفا بدون معطلی انواع دیجیتال ها رو حذف کنید، از کاردرمانگر ذهنی کمک بگیرید و از گفتاردرمانگر برای بالا بردن درک کلامی استفاده کنید تا نشانه های کودک کاهش پیدا کنه.

اگر کودکی با این مشخصات دارید برای درمان میوه جانتان به روانشناس کودک مراجعه نمایید. پیشنهاد سایت کودک الکترونیک خانم دکتر ساحل گرامی مختصص درمانگر کودک می باشد.


اوتیسم خفیف
Mild autism
مطالب دیگه سایت را از دست ندید

این مطلب را بادوستان خود به اشتراک بگذارید
درود بر عاشقان کودکان -سایت ما به تازگی ایجاد شده با بازدید مجدد خواهید دید که ما چقدر پیشرفت کرده ایم اگر دوست داری می تونی به ما بپیوندی
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید