اختلال وسواس فکری عملی در کودکان و نحوه درمان

چکیده ی این مطلب

در بخش روانشناسی کودکان در مطلب؛ اختلال وسواس فکری عملی در کودکان و نحوه درمان که بصورت ویدئویی، متن و صوتی برای شما تهیه کرده ایم سعی داریم به زبان ساده مفهوم وسواس فکری عملی را برای شما عزیزان بیان کنیم و کمک کنیم به نحوه درمان میوه جانتان. سایت کودک الکترونیک به دنبال اگاهی دادن به والدین و پیدا کردن راه کارهای مناسب می باشد، پس با ما در ادامه همراه باشید

اختلال وسواس فکری عملی در کودکان و نحوه درمان

یکی از اختلالات تقریبا شایع در کودکان اختلال وسواس فکری عملی است. این اختلال شامل فکرهایی است که تحت کنترل و اراده کودک نیستند و باعث بالا رفتن سطح اضطراب در کودک می شوند. پس کودک برای پایین آوردن سطح اضطراب به وسواس عملی متوسل می شود و مجبور می شود یک سری کارها را بصورت روتین و با نظم و ترتیب خاصی انجام دهد.

پس سرزنش کردن کودک عملا بی فایده بوده و فقط باعث افزایش اضطراب کودک می شود. پس از کودک نخواهید که در برابر این فکرها مقاومت کند چرا که کودک بیش از هر کسی از این افکار در عذاب است و اگر این افکار تحت کنترل او می بود، قطعا این کارها را انجام نمی داد.

علت ایجاد وسواس در کودکان پیش از هر چیز تحت تاثیر ژنتیک و سپس مشاهده رفتار والدین، پیام های هشدار دهنده اطرافیان ( مانند: دست نزن کثیفه، دستت را تمیز بشور، حواست باشه تمیز و خوش خط بنویسی، من دستشویی عمومی نمی رم بو می ده، فلان جا بو میاد و..) و تشویق کودک برای تمیز بودن و محتاط بودن است که همین باعث می شود کودک برای گرفتن تشویق والدین رفتار وسواسی را بیشتر انجام دهد.

شیوع وسواس در پسرها بیشتر از دختر هاست. چرا که اصولا مردان در برابر هر نوع مشکل جسمی و روانی آسیب پذیرتر هستند. هر چقدر وسواس زودتر شروع شود و سابقه ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد، امکان درمان کامل کمتر می شود و اختلال میل به مزمن شدن پیدا می کند. شایان ذکر است این اختلال بشدت فراز و فرود داشته و بسته به میزان اضطراب کودک ممکن است عود داشته باشد.

وسواس آلودگی یا ترس از آلودگی

شایع ترین وسواس در کودکان وسواس آلودگی یا ترس از آلودگی است. به همین خاطر ممکن است کودک به یک سری چیزهای خاص دست نزند، یا بلافاصله پس از لمس شی خاص، دست ها یا کل بدن را بشوید.

کودکان مبتلا به وسواس ترس آسیب رساندن به خود یا دیگری را دارند و یا مرتب ترس از بیمار شدن را به همراه خود دارند( مثلا در مورد کرونا بشدت مضطرب هستند و به هیچ  وجه ماسک خود را در نمی آورند و یا بارها دست ها را با الکل ضدعفونی می کنند).

وسواس شک و تردید

نوع دیگری از تظاهر وسواس در کودکان شک و تردید است. برای مثال مرتب از مادر می پرسند: مامان بنظرت درس را خوب حفظ شدم؟ مامان بنظرت درس را بلدم؟ مامان در را قفل کردی؟ زیر گاز را خاموش کردی؟ دزدگیر ماشین را زدی؟

وسواس شمارش

نوع دیگری از وسواس شمارش است. برای مثال تعداد قدم ها را می شمارد، تعداد ساعات و دقیقه ها را حساب می کند، هر جا عددی به چشمش بخورد حفظ می کند و ..

کودکان وسواسی برای هر چیز بی ربطی خود را مسئول می دانند و یا تصور می کنند اگر کار خاصی را انجام ندهند اتفاق ناگواری می افتد. مثلا کودک غذای خود را تمام نکرده است و مادرش یکباره زمین می خورد. کودک به این نتیجه می رسد چون غذا را کامل نخورده است این اتفاق برای مادرش افتاده است.

کودک مرتب در فکر خدا، بهشت و جهنم و مسایل اخلاقی است و بشدت احساس گناه دارد. فکر توهین به خدا، مقدسات و عزیزان در این بچه ها زیاد است و از این بابت بشدت در عذاب هستند.

یکی دیگر از مواردی که در وسواس فکری کودکان زیاد دیده می شود به ذهن آوردن افراد برهنه یا تصاویر مستهجن است که باعث می شود کودک نسبت به خود احساس بدی پیدا کند.

وسواس عملی

کودک ممکن است نوشته های کتاب را چندین بار بخواند، یا چندین بار بنویسد. این کودکان مرتب نوشته های خود را پاک می کنند و هر بار سعی می کنند تمیزتر و مرتب تر بنویسند. و در انتها کار با جایی می رسد که کاغذ بشدت کثیف می شود یا پاره می شود. رفتار دیگری که در این کودکان زیاد دیده می شود متوقف کردن فیلم، برگشت به صحنه های قبلی و سوالات زیاد در هنگام تماشای فیلم است. این کودکان می خواهند مطمئن شوند که چیزی را از دست نداده اند و همین باعث درجا زدن و کلافگی اطرافیان می شود.

مورد دیگر وسواس عملی، نظم و ترتیب است. ممکن است این افراد خیلی هم مرتب و تر و تمیز نباشند ولی به سیستم و طرز چیدمان خود بشدت پایبند هستند. مثلا چیدمان وسایل روی میز، یا چینش اسباب بازی ها با یک ترتیب خاص و ..

احتکار یا ناتوانی از دور انداختن وسایل تظاهر دیگری از وسواس عملی است. این افراد فقط در حال جمع کردن وسایل هستند و هیچ چیزی را دور نمی اندازند و معتقدند شاید روزی به دردشان بخورد. مثلا تمام بطری های دلستر، کاغذهای آدامس یا قوطی های خالی بسته بندی را نگه می دارند.

تقارن: برای این افراد صاف و متقارن بودن اشیا بسیار مهم است و عدم قرینگی و کج بودن باعث اضطراب یا تنش در آن ها می شود. مثلا کج بودن تابلو، پرده، لحاف و .. باعث احساس منفی در آن ها می شود. علاوه بر این آن ها تمایل دارند از هر چیزی دو تا دوتا داشته باشند و یا در نقاشی هر چیزی را بصورت جفت می کشند. علاوه بر این اگر کاری را با سمت راست بدن انجام می دهند باید با سمت چپ هم انجام دهند.

درمان وسواس فکری عملی:

اگر شدت رفتارهای گفته شده به حدی است که زندگی شما و کودک را مختل کرده است در مورد کمک گرفتن از روانشناس تردید نکنید.

منطق درمان وسواس به این صورت است که کودک در شرایط اضطراب زا قرار گیرد و آن را تحمل کند. ولی نکته مهم اینجاست که تا زمانی که کودک منطق درمان را نداند و برای رویارویی با وسواس آماده نشود این اقدام موفقیت آمیز نخواهد بود.

در صورت لزوم علاوه بر روان درمانی استفاده از دارودرمانی هم ضروری است تا روند پیشرفت درمان با سرعت بیشتری صورت گیرد.

اگر کودکی با این مشخصات دارید برای درمان میوه جانتان به روانشناس کودک مراجعه نمایید. پیشنهاد سایت کودک الکترونیک خانم دکتر ساحل گرامی مختصص درمانگر کودک می باشد.


اختلال وسواس فکری عملی در کودکان و نحوه درمان
Practical obsessive-compulsive disorder in children and treatment
مطالب دیگه سایت را از دست ندید

دیدگاه خود را بنویسید

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نویسنده

دکتر ساحل گرامی

دکتر ساحل گرامی

امتیاز و اشتراک گذاری

به این مطلب امتیاز دهید

0
0

این مطلب را به اشتراک بگذارید

عضویت در خبرنامه

رویدادهای آینده
مهر 19

روز دختر در ایران و جهان

سالروز میلاد حضرت معصومه (س) در تقویم ایرانی با عنوان روز دختر نامگذاری شده‌است و…
شاغل هستی؟؟

شاغل هستی؟؟

وقت نداری حضوری دنبال مهدکودک بگردی؟؟

همکاران متخصص

متخصصین کودک

مطالب دیگه سایت را از دست ندید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x