جهت گیری جنسی در نوجوانی

محمد حمزه لو
10 بهمن 1400 | ۲۱:۰۸
راهنمای این مطلب

در این بخش برای والدین عزیز پرسش هایی که توسط والدین دیگر از روانشناس کودک بیان شده بهمراه جواب متخصصین براتون آماده کرده ایم ؛ شاید این پرسشها، سوال های شما والدین گرامی بوده و پاسخ های این سوالات برای شما عزیزان نیز کاربردی باشد. این پرسش درباره،فرزندآوری، می باشد.

بخوانیم

سوال مطرح شده:

میخواستم راجب خواهرم باهاتون صحبت کنم که ۱۶ سالشه، توی اتاقش بود و با دوستش که دختر بود صحبت میکرد و از حرفاش متوجه شدم که تمایل داره با دخترا باشه(جهت گیری جنسی) یعنی در واقع گرایشش به دختراس، میخواستم بدونم شما این سن را و این موضوع را روانشناسی می کنید که حضوری بیارم پیشتون ، دارم دیوونه میشم و بشدت نگران آیندشم

پاسخ روانشناس کودک:

دوست عزیزم نگرانی شما کاملا قابل درکه، اما اجازه بدین پرسش شما رو از چند وجه بررسی کنیم.


اول اینکه، یکی از مهم ترین اتفاقاتی که در سن نوجوانی میفته، جستجوی جهت گیری جنسی هست. یعنی فرد هم هویت خودش رو میشناسه و هم بررسی میکنه که به جنس موافق، مخالف یا هر دو جنس گرایش داره یا نه. پس در بیشتر موارد گرایش به جنس موافق در نوجوانی به دلیل نوعی کنجکاوی جنسی هست و جهت گیری جنسی دائمی فرد نمی مونه‌.

پس سریع نگران نشید و فکر نکنید که این رفتار بصورت قطعی و پایداره.


نکته بعدی، فضای مجازی کسی رو همجنسگرا یا دوجنسگرا نمیکنه. شاید نوعی تشویق و راحتی راجع به این مساله در فضای مجازی باشه ولی نهایتا شاید افراد رو کنجکاو کنه که چنین چیزی رو امتحان کنند. اگر کسی بیس این گرایش ها رو نداشته باشه یا اصلا امتحان نمیکنه و یا در نهایت بعد یه بار امتحان کلا بیخیالش میشه‌.


و نکته آخر، کاری که خانواده تو این مواقع میتونه بکنه، حفظ خونسردی و زمان دادن به شخص برای تکمیل این جستجوی جهت گیری جنسی هست. هر نوع فشار، طرد، خشونت و غیره فقط شرایط رو پیچیده تر میکنه.


و در مورد اینکه روانشناس در این مواقع چه کاری میتونه بکنه؟ باید بگم اگر هدفتون از اومدن پیش روانشناس اینه که شخص رو قانع کنه که گرایش جنسی رو عوض کنه باید بهتون بگم، روانشناس اگر حرفه ای باشه چنین کاری نمیکنه، یعنی نمیتونه چنین کاری بکنه.

نهایت کاری که از دستش برمیاد آروم نگه داشتن محیط و شرایط است تا شخص در فضای ذهنی آروم تر این مرحله رو رد کنه

هراندازه این مطلب را مفید دانستید؛ رأی دهید

در صورت مشاوره به روانشناس کودک مراجعه نمایید.

پیشنهاد سایت کودک الکترونیک خانم دکتر ساحل گرامی مختصص درمانگر کودک می باشد.


جهت گیری جنسی در نوجوانی-کودک الکترونیک
Sexual orientation in adolescence

! مطالب دیگر سایت را از دست ندید !

این مطلب را بادوستان خود به اشتراک بگذارید
درود بر عاشقان کودکان -سایت ما به تازگی ایجاد شده با بازدید مجدد خواهید دید که ما چقدر پیشرفت کرده ایم اگر دوست داری می تونی به ما بپیوندی
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید