Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

روز جهانی کودک

مهر 16, 1402 @ 00:00 23:30 UTC

روز جهانی کودک

16 مهر به تاریخ خورشیدی و 8 اکتبر به تاریخ میلادی ؛ روز جهانی کودک

16 مهر به تاریخ خورشیدی و 8 اکتبر به تاریخ میلادی ؛ روز جهانی کودک تأسیس شد و هر سال جشن گرفته می شود تا با هم بودن بین المللی، آگاهی در بین کودکان در سراسر جهان و بهبود رفاه کودکان را ترویج کند.

مادران و پدران، معلمان، پرستاران و پزشکان، رهبران دولت و فعالان جامعه مدنی، بزرگان مذهبی و جامعه، غول‌های شرکت‌ها و متخصصان رسانه‌ها، و همچنین خود جوانان و کودکان می‌توانند نقش مهمی در مناسب‌سازی روز جهانی کودک برای آنها ایفا کنند.

در ایران اکنون روز ۱۶ مهر به عنوان روز کود ک یا همان روز جهانی کودک جشن گرفته می شود. پیش از انقلاب، از سال های ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۷، روز ۴ آبان که روز تولد پسر ارشد محمدرضا پهلوی که جانشین او نیز به شمار می رفت، به عنوان روز کودک ‌جشن گرفته می شد. ‌ 

 16 مهر به تاریخ خورشیدی و 8 اکتبر به تاریخ میلادی ؛ روز جهانی کودک
International Children’s Day

روز جهانی کودک به هر یک از ما یک نقطه ورود الهام بخش برای دفاع، ترویج و جشن گرفتن حقوق کودکان، تبدیل به گفت و گوها و اقداماتی که دنیای بهتری برای کودکان می سازد، ارائه می دهد.

نامگذاری روز جهانی کودک

در سال ۱۹۴۶ بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، مجمع عمومی سازمان ملل به‌منظور حمایت از کودکان، سازمانی به نام یونیسف را ایجاد کرد که نخست «انجمن بین‌المللی ویژهٔ کودکان سازمان ملل» نام گرفت. در سال ۱۹۵۳، یونیسف یکی از بخش‌های دائمی در سازمان ملل متحد گردید و روز ۸ اکتبر روز جهانی کودک نام‌گذاری شد.

پیمان‌نامه جهانی حقوق کودک

پیمان نامه حقوق کودک یک کنوانسیون بین‌المللی است که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند. دولت‌هایی که این معاهده را امضا کرده‌اند موظف به اجرای آن هستند و شکایت‌های راجع به آن به کمیته حقوق کودک ملل متحد تسلیم می‌شود.

این کنوانسیون در ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت و از ۲ سپتامبر ۱۹۹۰ (سی روز پس از تودیع بیستمین سند تصویب یا الحاق) لازم‌الاجرا شده‌است. تاکنون ۱۹۳ کشور (تمام اعضای ملل متحد به جز ایالات متحده آمریکا و سومالی) این سند را امضا کرده‌اند و در ۱۴۰ کشور اجرا می‌شود و به این ترتیب مقبول‌ترین سند حقوق بشر در تاریخ می‌باشد. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در سال 1372 به این پیمان نامه پیوست، البته با این شرط که هر گاه مفاد پیمان نامه در هر مورد و در هر زمان با قوانین داخلی ایران و موازین اسلامی تعارض پیدا کند، دولت ایران ملزم به رعایت آن نباشد.

محتوای پیمان‌نامه حقوق کودک

کودک بر اساس ماده یک پیمان‌نامه حقوق کودک به هر انسان کمتر از ۱۸ سال گفته می‌شود. مگر آن که قانون قابل اعمال در مورد کودک سن قانونی کمتری را تعیین کرده باشد. این کنوانسیون شامل ۵۴ ماده و دو پروتکل اختیاری بوده که چهار اصول پایه‌ای آنرا جهت می‌دهد:
🔹 هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد.
🔹 زمانی‌که در رابطه با کودکان تصمیم‌گیری می‌شود، باید منافع عالیه آنان در راس قرار گیرد.
🔹 کودکان حق حیات داشته و باید رشد کنند.
🔹 کودکان حق دارند آزادانه عقاید و نظرات خود را ابراز کنند و این نظرات در تمامی اموری که به آنها مربوط می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.

در 20 نوامبر 1959 مجمع عمومی سازمان ملل شکل گسترده ای از اعلامیه حقوق کودک را تصویب کرد. این سند که در ابتدا در سال 1924 توسط جامعه ملل به دست آمد، سازمان ملل این سند را به عنوان بیانیه حقوق کودکان خود پذیرفت.

متن اصلی به شرح زیر است:

🔹 باید وسایل لازم برای رشد طبیعی کودک از لحاظ مادی و معنوی در اختیار او قرار گیرد.

🔹 به کودکی که گرسنه است باید سیر شود، به کودکی که بیمار است باید شیر داده شود، به کودک عقب مانده باید کمک کرد، کودک بزهکار را باید جبران کرد، و یتیم و بی پناه را باید پناه داد و کمک کرد.

🔹 کودک باید اولین کسی باشد که در مواقع پریشانی تسکین می یابد.

🔹 کودک باید در موقعیتی قرار گیرد که بتواند امرار معاش کند و باید در برابر هر شکلی از استثمار محافظت شود.

🔹 کودک باید با این آگاهی تربیت شود که استعدادهایش باید وقف خدمت به همنوعانش شود.

برای نسخه توسعه یافته، سازمان ملل 10 اصل اضافی را با قطعنامه ای که توسط هیأت نمایندگی افغانستان پیشنهاد شده بود، به تصویب رساند و از دولت ها خواست تا این حقوق را به رسمیت بشناسند، برای پذیرش آنها تلاش کنند و سند را تا حد امکان به طور گسترده منتشر کنند.

در سپتامبر 2012، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، ابتکار عمل برای آموزش کودکان را رهبری کرد. او اولاً می‌خواست که هر کودکی بتواند به مدرسه برود، هدفی که تا سال 2015 انجام شد. در نهایت، اجرای سیاست‌های مربوط به آموزش برای ارتقای صلح، احترام و توجه به محیط زیست.

روز جهانی کودک تنها روزی برای بزرگداشت کودکان نیست، بلکه برای آگاهی دادن به کودکان در سراسر جهان است که خشونت را در اشکال سوء استفاده، بهره کشی و تبعیض تجربه کرده اند. کودکان در برخی کشورها به عنوان کارگر استفاده می شوند، در درگیری های مسلحانه غوطه ور هستند، در خیابان ها زندگی می کنند، از تفاوت ها چه مذهب، چه مسائل اقلیت ها یا معلولیت رنج می برند. در حال حاضر حدود 153 میلیون کودک بین 5 تا 14 سال وجود دارد که مجبور به کار کودکان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید