Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

روز جهانی سواد اموزی

شهریور 17, 1402 @ 00:00 23:59 LMT

روز جهانی سواد اموزی

سوادآموزی پیش‌نیاز صلح است

17 یا 18 شهریور به تاریخ شمسی و 8 سپتامبر به تاریخ میلادی روز جهانی سواد اموزی

توجه ⚠️ دلیل اینکه بعضی از وقایع جهانی در کشور ما ( ایران) تاریخش یک روز جابجا میشود به دلیل دقیق نبودن تقوم میلادی است، عزیزان این را بدانید دقیق ترین تقویم دنیا، تقویم خورشیدی مطلق به ایرانیان می باشد.

از سال 1967، جشن‌های روز جهانی سوادآموزی (ILD مخفف جمله International Literacy Day) هر ساله در سراسر جهان برگزار می‌شود تا اهمیت سوادآموزی را به‌عنوان یک امر کرامتی و حقوق بشری به مردم یادآوری کند و دستور کار سوادآموزی را به سوی جامعه‌ای باسوادتر و پایدارتر پیش ببرد. علیرغم پیشرفت های صورت گرفته، چالش های سوادآموزی با حداقل 773 میلیون جوان و بزرگسال که امروزه فاقد مهارت های اولیه سواد هستند، وجود دارد.

روز جهانی سوادآموزی (ILD) 2021 با موضوع “سواد برای بازیابی انسان محور: کاهش شکاف دیجیتال” جشن گرفته می شود.

بحران COVID-19 یادگیری کودکان، جوانان و بزرگسالان را در مقیاس بی سابقه ای مختل کرده است. همچنین نابرابری های موجود در دسترسی به فرصت های یادگیری سوادآموزی معنادار را تشدید کرده است و به طور نامتناسبی بر 773 میلیون جوان و بزرگسال بی سواد تأثیر گذاشته است. سوادآموزی جوانان و بزرگسالان در بسیاری از طرح های اولیه واکنش ملی غایب بود، در حالی که بسیاری از برنامه های سوادآموزی مجبور به توقف شیوه های معمول عملکرد خود شده اند.

حتی در زمان بحران جهانی، تلاش‌هایی برای یافتن راه‌های جایگزین برای اطمینان از تداوم یادگیری، از جمله آموزش از راه دور، اغلب در ترکیب با یادگیری حضوری، صورت گرفته است. دسترسی به فرصت های یادگیری سوادآموزی، با این حال، به طور مساوی توزیع نشده است. تغییر سریع به سمت آموزش از راه دور همچنین شکاف دیجیتالی پایدار را از نظر اتصال، زیرساخت و توانایی درگیر شدن با فناوری، و همچنین تفاوت در سایر خدمات مانند دسترسی به برق، که گزینه‌های یادگیری محدودی دارد، برجسته کرد.

با این حال، این بیماری همه گیر یادآور اهمیت حیاتی سواد بود. سوادآموزی فراتر از اهمیت ذاتی آن به عنوان بخشی از حق آموزش، افراد را توانمند می‌سازد و با گسترش توانایی‌هایشان برای انتخاب نوعی زندگی که می‌توانند برایشان ارزش قائل باشند، زندگی آنها را بهبود می‌بخشد. همچنین محرکی برای توسعه پایدار است. سوادآموزی بخشی جدایی ناپذیر از آموزش و یادگیری مادام‌العمر است که بر اساس انسان‌گرایی، همانطور که در هدف توسعه پایدار 4 تعریف شده است، است. بنابراین، سواد در بازیابی انسان محور از بحران COVID-19 نقش اساسی دارد.

ILD 2021 با تمرکز ویژه بر تعامل سواد و مهارت های دیجیتالی مورد نیاز جوانان و بزرگسالان بی سواد، بررسی خواهد کرد که چگونه سواد می تواند به ایجاد یک پایه محکم برای بهبودی انسان محور کمک کند. همچنین بررسی خواهد کرد که چه چیزی یادگیری سوادآموزی مبتنی بر فناوری را فراگیر و معنادار می‌کند تا کسی را پشت سر نگذارد. با انجام این کار، ILD 2021 فرصتی برای تجسم مجدد آموزش و یادگیری سوادآموزی در آینده، در درون و فراتر از زمینه بیماری همه گیر خواهد بود.

ایرینا بوکوا، دبیرکل یونسکو در پیامی که به مناسبت روز جهانی سوادآموزی منتشر کرده به ارتباط بین صلح و سوادآموزی اشاره کرده و گفته است: “امسال، تاکید ویژه روز جهانی سوادآموزی بر ارتباط بین سوادآموزی و صلح متمرکز شده است. صلح پایدار، براساس احترام به حقوق ‌بشر و عدالت اجتماعی پایه‌گذاری می‌شود و سوادآموزی که شالوده هر نوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر است، یکی از این حقوق به شمار می‌رود. سوادآموزی پیش‌نیاز صلح است زیرا با گذر از گستره‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و انسانی، فواید بی‌شماری به ارمغان می‌آورد. در جوامع دانش‌بنیاد کنونی، فقدان سوادآموزی بیش از هر زمان دیگر مترادف با محرومیت و درحاشیه‌ماندگی است.”  

بر همین اساس، بیشتر از نیمی از جمعیت یازده کشور جهان بی سواد هستند. این کشورها، بنین، بورکینافاسو، چاد، اتیوپی، گامبیا، گینه، هاییتی، مالی، نیجر، سنگال و سیرالئون هستند. 

بر اساس آمار یونسکو، بیشتر از نیمی از مردم بی سواد دنیا (۵۱/۸ ٪) درغرب و جنوب آسیا زندگی می کنند.  به همین ترتیب، ۲۱/۴ ٪ بی سوادان دنیا در کشورهای پایین صحرای آفریقا، ۱۲/۸ ٪ در شرق آسیا و اقیانوسیه، ۷/۶ ٪ در کشورهای عربی، ۴/۶ ٪ در کشورهای آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب و ۲٪ در آمریکای شمالی، اروپا و آسیای مرکزی زندگی می کنند.  

متن پیام مدیر کل یونسکو به مناسبت روز جهانی سوادآموزی مدیرکل یونسکو خانم ایرینا بوکوآ به مناسبت روز جهانی سوادآموزی (8 سپتامبر) پیامی به شرح زیر ارسال کرده است: امسال، تاکید ویژه روز جهانی سوادآموزی بر ارتباط بین سوادآموزی و صلح متمرکز شده است. صلح پایدار، براساس احترام به حقوق ‌بشر و عدالت اجتماعی پایه‌گذاری می‌شود و سوادآموزی که شالوده هر نوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر است، یکی از این حقوق به شمار می‌رود.سوادآموزی پیش‌نیاز صلح است زیرا با گذر از گستره‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و انسانی، فواید بی‌شماری به ارمغان می‌آورد.در جوامع دانش‌بنیاد کنونی، فقدان سوادآموزی بیش از هر زمان دیگر مترادف با محرومیت و درحاشیه‌ماندگی است.

مطابق با جدیدترین نمودارها (2009)، 793 میلیون نفر بزرگسال فاقد مهارت‌های اولیه سوادآموزی‌اند که اکثریت آنان را زنان و دختران تشکیل می‌دهند. بیش از 67 میلیون کودک در رده سنی ابتدایی هنوز وارد مدرسه نشده‌اند و 72 میلیون نوجوان در سن پایین‌تر از مدارس متوسطه نیز از حق هرگونه آموزش بی‌بهره‌اند که این امر خطر ایجاد نسل جدیدی از بی‌سوادان را افزایش می‌دهد.این وضعیت غیر قابل ‌قبول، هرگونه تلاش برای کاهش فقر و توسعه انسانی را با مشکل مواجه می‌کند، ناقض حقوق بشر و آزادی‌های بنیادی است و تهدیدی برای صلح و امنیت به شمار می‌رود. 

سوادآموزی عامل تسریع‌کننده توسعه و نیرویی برای صلح است: نخست، سوادآموزی افراد را توانمند می‌سازد و از طریق تجهیز آنان به مهارت‌ها و اعتماد به نفس باعث می‌شود که به جستجوی اطلاعاتی بپردازند که برای زندگی حیاتی است و تصمیمات آگاهانه‌ای اتخاذ کنند که به‌طور مستقیم بر جوامع و خانواده‌هایشان تاثیرگذار است. دوم، سوادآموزی شرایطی را برای افراد فراهم می‌سازد تا بتوانند در فرآیندها و جریان‌های مردم‎سالارانه شرکت کنند، در سازمان‌های اجتماعی سخنی برای گفتن داشته باشند و از دانش سیاسی برخوردار شوند و از این طریق به ارتقای کیفیت‌ سیاست‌های عمومی کمک کنند.

سوم، برنامه‌های سوادآموزی، تفاهم متقابل را تقویت می کند  و این امکان را برای افراد فراهم می سازد که عقاید خود را مبادله و بیان و هویت و تنوع فرهنگی خود را حفظ کنند و آن را توسعه دهند.امید دستیابی به صلح پایدار در هیچ کشوری تحقق نخواهد یافت مگر اینکه آن کشور به روش‌هایی دست یابد که می‌تواند باعث ایجاد اعتماد متقابل بین شهروندان از طریق نظام‌های آموزشی فراگیری شود که تفاهم، احترام، شکیبایی و گفتگوی متقابل را ارتقا می بخشد.یکپارچه‌کردن سوادآموزی با فرآیند‌های ایجاد صلح ضروری است تا بذرهای صلح کاشته شود، گفتگو و آشتی گسترش یابد، و مهارت‌های مورد نیاز به جوانان و بزرگسالان برای جستجوی شغل مناسب ارائه گردد.

جایزه جهانی سوادآموزی 2011، به طرح‌های نوآورانه‌ای اعطا می‌شود که نقش اصلی سوادآموزی را در ارتقای حقوق‌‌ بشر، تساوی دختران و پسران، حل و فصل کشمکش‌ها و تنوعات فرهنگی نشان می‌دهد. کلیه این برنامه‌ها به خوبی بیانگر آن است که حتی در سخت‌ترین و پیچیده‌ترین شرایط، برنامه‌های سوادآموزی‌ای که از کیفیت بالایی برخوردار است مفید می باشد و در زندگی جوانان و بزرگسالان تغییرات پایداری را ایجاد می‌کند. سرمایه‌گذاری در زمینه برنامه‌های سوادآموزی، گزینشی ضروری و خردمندانه است.

سوادآموزی یکی از مولفه‌های کلیدی راهبردهایی است که در جهت ارتقای توسعه پایدار و صلح اتخاذ می‌شود و محور دستیابی به اهداف آموزش برای همه و اهداف توسعه هزاره به‌شمار می‌رود.  فوریت نیازهای جهانی، تعهدات سیاسی نسبت به سوادآموزی را که پشتوانه آنها اختصاص منابع مناسب برای افزایش برنامه‌های موثر است افزایش می‌دهد. امروز من از دولت‌ها، سازمان‌های بین‌المللی، جامعه مدنی، و بخش‌ خصوصی به اصرار درخواست می‌کنم که سوادآموزی را در اولویت سیاست‌های خود قرار دهند به نحوی که کلیه افراد بتوانند ظرفیت‌های خود را گسترش دهند و در شکل‌بخشی به جوامع پایدار، عدالت‌خواه و صلح‌طلب به طور فعال مشارکت داشته باشند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید