پاورپوینت XBRL زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر

جزئیات دانلود

پاورپوینت XBRL زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر

پاورپوینت های دانشجویی
0
0

پاورپوینت XBRL زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر – پاورپوینت XBRL  – پاورپوینت زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر

پاورپوینت XBRL زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر XBRL زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر پاورپوینت XBRL پاورپوینت زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر

پیش نمایشی از پاورپوینت XBRL زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر


پیشرفت های سریع در رایانه و فناوری اطلاعات، روش های کسب و کار روش انتشار اطلاعات مالی را متحول کرده است. بسیاری از سازمان ها در حال حاضر در تلاش اند تا اطلاعات مالی را در اینترنت ارائه کنند تا امکان دسترسی کاربران به اطلاعات و همچنین، امکان تبادل مؤثر و به موقع اطلاعات بین تهیه کنندگان و ذی نفعان افزایش یابد.

وب، با استفاده از روش ارتباط برتر ، دسترسی به اطلاعات را تسهیل نموده است؛ استفاده کنندگان می توانند از طریق وب، اطلاعات دلخواه خود را بدست آورده و جهت تحلیل بیشتر، آن ها را دستکاری نمایند. امروزه تهیه گزارش های مالی به هنگام، جایگزین گزارش های مالی میان دوره ای شده است، زیرا اطلاعات زیادی وجود دارد که باید بطور پیوسته در اختیار استفاده کنندگان از اطلاعات قرار گیرد.

شبکه جهانی اطلاع رسانی وب، امکان ارائه اطلاعاتی را فراهم آورده که با اطلاعات گزارش های سنتی تفاوت دارد. ارتباط برتر داده ها، قابلیت دسترسی به داده ها را تقویت و دسترسی مرحله به مرحله اطلاعات را آسان کرده است. داده های چندین دوره و تحلیل آن ها به صورت آماده و یکجا در اختیار ذینفعان قرار می گیرد و آن ها حتی می توانند برای تحلیل بیشتر، داده ها را دستکاری کنند.

بر اساس یکی از تعاریف حسابداری، هدف حسابداری عبارت از تهیه و ارائه اطلاعات اساسأ مالی، درباره یک واحد اقتصادی و اجزای آن به استفاده کنندگان برون سازمانی و درون سازمانی برای تسهیل تصمیم گیری های اقتصادی و پاسخگویی است. تامین نیازهای اطلاعاتی خاص استفاده کنندگان بخصوص استفاده کنندگان برون سازمانی از طریق صورتهای مالی ناممکن بوده و بنابراین تاکید بر نیازهای مشترک است .

پاورپوینت XBRL زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر – پاورپوینت XBRL  – پاورپوینت زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر

تعریف XBRL

 XBRL  (Extensible business reporting language)را می توانیم اینگونه تعریف کنیم:« یک نوع زبان گزارشگری که قابلیت گسترش دارد». چارچوب XBRL مبتنی بر XML است که در زنجیره عرضه اطلاعات تجاری جهانی جهت ایجاد، تبدیل، و تحلیل اطلاعات تجاری استفاده می شود. یک نوع فناری است که می تواند دقت، درستی، کارایی و شفافیت گزارشگری مالی را افزایش دهد. در واقع یک زبان گزارشگری است که ریشه در XML دارد ولی منحصراً برای گزارشگری مالی توسط انجمن حسابدارن رسمی آمریکا طراحی شده است.

تاریخچه XBRL

تاریخچه XBRL به سال 1998 بر می گردد. در آوریل 1998 یکی از اعضای CPA به نام چارلی هافمن با همکاری چند شرکت، به بررسی XML ( زبان نشانه گذاری توسعه پذیر) جهت گزارشگری الکترونیکی اطلاعات مالی پرداخت. چارلی هافمن شروع به ایجاد مدلی برای ارائه صورتهای مالی و برنامه حسابرسی با استفاده از XML نمود. در 31 دسامبر 1998 مدل تعمیم یافته توسط چارلی هافمن کامل شد، CPA و چند شرکت مورد اشاره، 50 درصد از هزینه های توسعه ای مدل ابتدایی این طرح را تعهد نمودند و در 15 ژانویه 1999 این مدل به AICPA ارائه شد.AICPA  درخواست تهیه طرح تجاری اولیه آن را ارائه داد تا به موارد تجاری برای XML و بخصوص صورتهای مالی تهیه شده بر مبنای XML نظری افکند. طرح تجاری مورد نظر در 15 ژوئن 1999 تکمیل گردید.

این طرح بطور آزمایشی، صورتهای مالی 10 شرکت را جهت آزمون بیشتر درباره مفهوم صورتهای مالی تهیه شده بر مبنای XML تهیه نمود. اولین جلسه کمیته اجرایی پروژه در اداره AICPA، شهر نیویورک در 14 اکتبر 1999 برگزار شد، و در 6 آوریل سال 2000، نام XBRL برای این کمیته انتخاب شد. اعضاء کمیته اجرایی به بیش از 50 شرکت رسیده که شامل چندین شرکت حرفه ای بین المللی نیز می باشد.

مفاهیم و تعاریف مرتبط با XBRL

 تا قبل از پیدایش زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر (XBRL)، شرکتها برای ارائه اطلاعات مالی خود از فناوری زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML) و یا ارائه اطلاعات به صورت فایل های اطلاعاتی قابل حمل (PDF) استفاده می کردند. این امر اغلب به کپی کردن و چسباندن یا کپی برداری صرف اطلاعات محدود شده و به دلیل فقدان قالب های پذیرفته شده عمومی و مشترک برای اطلاعات مالی، پر هزینه و همراه با خطا      می باشد. زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر (XBRL)، ریشه در منطق زبان نشانه گذاری توسعه پذیر(XML) دارد.

در واقع، نسخه مالی شده زبان نشانه گذاری توسعه پذیر(XML) می باشد. زبان نشانه گذاری توسعه پذیر(XML) و زبان نشانه گذاری فرامتن (HTML)، هر دو بر مفهوم نشانه گذاری الکترونیک و برچسب دار کردن اطلاعات استوار است.

 برای اینکه بتوان اطلاعاتی را به این قالب زبانی تبدیل کرد، باید آن را طبق قواعد و اصول خاص این نوع زبان، نشانه گذاری کرد تا هر شخصی بتواند بوسیله نرم افزارهای مرورگر آن را بازیابی کند. واژه توسعه پذیر به این معناست که هر نوع اطلاعات مالی و غیر مالی که شرکت قصد ارائه آن را دارد را می توان برچسب دار نموده و گزارش کرد. باید خاطر نشان کرد که عمل برچسب گذاری توسط نرم افزار های مخصوص این کار انجام می شود که یکی از آنها دراگون تگ (Dragoon Tag) نام دارد.

پاورپوینت XBRL زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر – پاورپوینت XBRL  – پاورپوینت زبان گزارشگری تجاری توسعه پذیر

XBRL دو مشکل اساسی استفاده کنندگان و تهیه کنندگان گزارشهای مالی را حل کرده است.

اول اینکه امکان تهیه کارآمد و استخراج معتبر داده ها را از طریق به کارگیری فناوریهای موجود فراهم نموده است. با استفاده از XBRL داده های مالی فقط یک بار وارد می شوند لذا ریسک اشتباه در ورود مکرر داده ها کاهش  می یابد و نیازی به تهیه تکراری داده ها برای اشکال مختلف گزارشگری نیست، در نتیجه هزینه های تهیه و توزیع صورتهای مالی کاهش می یابد.

دوم اینکه XBRL دسترسی سرمایه گذاران و تحلیل گران به اطلاعات مالی را تسهیل می کند. برخلاف نظر عموم، در این زبان نیازی به افشای اطلاعات بیش از آنچه که در حال حاضر در گزارشگری مالی انجام می شود، نیست. این زبان توانایی مبادله اطلاعات تهیه شده در فناوریهای مختلف را افزایش داده است. بالاخره این زبان به شرکتها، تحلیل گران و سایر اشخاص کمک می کند تا تصمیم های مدیریتی و مالی بهتری بگیرند.


برای دسترسی به سایر پاورپوینت ها کلیک کنید

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید