پاورپوینت مدیریت بحران الودگی هوای تهران

جزئیات دانلود

پاورپوینت مدیریت بحران الودگی هوای تهران

پاورپوینت های دانشجویی
0
0

پاورپوینت مدیریت بحران الودگی هوای تهران – پاورپوینت آلودگی هوا – پاورپوینت آلودگی و منابع آلوده کننده هوا- پاورپوینت کنترل و مدیریت موثر آلودگی هوا

پیش نمایشی از پاورپوینت مدیریت بحران الودگی هوای تهران 

پاورپوینت مدیریت بحران الودگی هوای تهران – پاورپوینت آلودگی هوا – پاورپوینت آلودگی و منابع آلوده کننده هوا– پاورپوینت کنترل و مدیریت موثر آلودگی هوا

قسمتی از متن پاورپوینت مدیریت بحران الودگی هوای تهران

در دنیای امروز انسان در معرض انواع آلودگی های محیطی نظیر آلودگی آب، هوا و صدا قرار دارد و بر اساس نوع آلودگی ها ممکن است دچار امراض گوناگون شود. از جمله آلودگی های محیطی که اثرات پیدا و پنهان زیادی بر جسم و روان شهروندان دارد، آلودگی هواست و به گفته سازمان بهداشت جهانی (1992)، آلودگی هوا یک بحران جدی و اولویت دار محیطی است. افزایش ازدحام جمعیت، رشد اقتصادی و همچنین رشد سریع تعداد وسایل نقلیه از جمله عوامل اثرگذار در افزایش میزان آلودگی هوای شهرهای در حال توسعه اند.

میزان آلاینده SO

در تهران 4 برابر استاندارد سازمان بهداشت جهانی است. استان تهران به عنوان پایتخت ایران، با بیش از 16درصد جمعیت کل کشور پرازدحام ترین استان ایران محسوب می شود. گفتنی است در تهران سالانه حدود 5/1 میلیون تن ذرات آلوده تولید می شود. شرایط توپوگرافی تهران و نیز سوخت های نامناسب رایج در آن، این بحران را تشدید می کند. ترکیب این عوامل طبیعی و مصنوعی موجب می شود تهران در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان مانند مکزیکوسیتی، پکن، کایرو، سائوپائولو، جاکارتا و بانکوک قرار گیرد.

آلودگی و منابع آلوده کننده هوا

هوا در وضع سالم خود مخلوطی از گازهای نامرئی بدون :بو و مزه است که 78 درصد نیتروژن، 20 درصد اکسیژن و مقدار بسیار کمی دی اکسیدکربن و بخار آب و دیگر گازهای نادر

آلودگی هوا

به طور کلی آلودگی هوا به 2 دسته آلودگی جاری و ساکن تقسیم می شود.

آلودگی اول آن است که به محیط زیست (چه آب و چه هوا) رخنه می کند و جریان می یابد.

نوع دوم در خاک یا بستر رودخانه ها و آب های زیرزمینی انباشته می شود.

 سازمان بهداشت جهانی (1987)، دلیل اصلی آلودگی هوا را ترافیک، احتراق و فراگردهای صنعتی و آلاینده های اصلی هوا (SO2،NO، COE،HC.O3) و ذرات معلق آلوده و دوده معرفی کرده است.

•در شهر تهران دی اکسیدکربن و ذرات ریزآلوده ناشی از وسایل نقلیه موتوری بیشترین تاثیر را در آلودگی هوا داشته اند.

•به طور کلی 75 درصد مونوکسیدکربن از وسایل حمل و نقل تولید می شود و در برخی مناطق شهری، میزان مونوکسیدکربن ممکن است به 95 تا 99 درصد نیز برسد. در شهر تهران دی اکسیدکربن و ذرات ریزآلوده ناشی از وسایل نقلیه موتوری بیشترین تاثیر را در آلودگی هوا داشته اند.

تاثیر آلودگی بر سلامت

این ذرات آلوده سلامت انسان را از طریق پوست و مجاری تنفسی و گوارشی تهدید می کنند. البته خطرناک ترین حالت ورود ذرات آلوده از طریق مجرای تنفسی به بدن انسان است. میزان آسیب رسانی ذرات آلوده به بدن انسان به مشخصه های شیمیایی و میزان و اندازه آنها بستگی دارد. بیشتر آلاینده ها بسیار ریز هستند؛ به حدی که به سختی دیده می شوند؛ در حالی که به راحتی از طریق تنفس هوا وارد بدن انسان و دستگاه تنفسی وی می شوند.

کنترل و مدیریت موثر آلودگی هوا

کنترل به عنوان ابزار مدیریتی اهمیت زیادی دارد، برای کنترل آلودگی هوای شهری یکی از بهترین روش ها پایش وضعیت کیفی هواست.

برنامه های تدوین شده درباره مبارزه با آلودگی هوای تهران بعد از انقلاب اسلامی

1.برنامه جامع اول مبارزه با آلودگی هوا در سال 1378 تصویب شد

2. برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوای کلانشهرها

برنامه جامع اول مبارزه با آلودگی هوا در سال78

برنامه زمانی برای این طرح 10 سال در نظر گرفته شد. سازمان کنترل کیفی هوا تخمین زد اگر همه اقدامات موجود در این برنامه اجرا شود حدود 40 درصد از آلودگی هوای تهران کاهش می یابد.

اما این طرح به دلایلی به شرح زیر به نتیجه و هدف مورد نظر نرسید:

ضعف در اجرای قوانین و استانداردها   

وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط آنقدر مشغول هستند که تمرکز کافی بر تصمیمات مرتبط با آلودگی هوا ندارند.

برای برخی وزارتخانه ها از جمله وزارت صنایع کاهش آلودگی هوا در اولویت قرار ندارد و افزایش تولیدات صنعتی از کنترل آلودگی هوا بااهمیت تر است.

تصمیم گیری های مرتبط با کاهش آلودگی هوا بدون انجام کارهای کارشناسی کافی و تجربیات علمی

تعاملات ناکافی سازمان های مرتبط و وزارتخانه ها که مسوول اجرای این قانون بودند.

کمبود سیستم مجهز کنترلی و پایش انجام فعالیت های سازمان های مسوول.

پاورپوینت مدیریت بحران الودگی هوای تهران – پاورپوینت آلودگی هوا – پاورپوینت آلودگی و منابع آلوده کننده هوا– پاورپوینت کنترل و مدیریت موثر آلودگی هوا

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید