پاورپوینت ایین نامه تشکیل سازمان بحران کشور

جزئیات دانلود

پاورپوینت ایین نامه تشکیل سازمان بحران کشور

پاورپوینت های دانشجویی
0
0
پیش نمایشی از پاورپوینت ایین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور    

پاورپوینت ایین نامه تشکیل سازمان بحران کشور – قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور

قسمتی از متن پاورپوینت ایین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور

ماده 1): تعاریف

شماره : 185645/ت40792ک                مورخ: 88/09/21

وزارت کشور

وزیران عضو کمیسیون امورزیربنایی ، صنعت و محیط زیست درجلسه مورخ 23/1/1388 بنا به پیشنهاد شماره 41/3/1/74623 مورخ 13/6/1387 وزارت کشور و به استناد ماده (15) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور- مصوب 1387- و با رعایت تصویبنامه شماره 164082/ت 373هـ مورخ 10/10/1386 آیین نامه اجرایی قانون یاد شده را به شرح زیر تصویب نمودند:

فصل اول : کلیات

ماده1- دراین آیین نامه واژه ها و اصطلاحات زیر درمعانی مشروح مربوط بکار می روند:

الف – قانون : قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور.

ب – شورای عالی : شورای عالی مدیریت بحران کشور.

ج – سازمان : سازمان مدیریت بحران کشور.

د- شورای هماهنگی : شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور.

هـ – دستگاههای ذیربط: وزارتخانه ها، سازمانهای دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی، شوراهای اسلامی، شهرداری‌ها، سازمانها و شرکتهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، نیروهای نظامی و انتظامی، نهادهاو دستگاههای تحت نظر مقام معظم رهبری، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و رسانه‌های گروهی ، تشکلهای مدنی و مردمی و بخش های خصوصی و تعاونی مرتبط با مدیریت بحران .

ماده 2- تشخیص وقوع بحران ( حادثه ) ملی ومنطقه ای و اعلام آن به دستگاههای ذیربط بر عهده وزیر کشور ( قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران) می باشد و تشخیص وقوع بحرانهای استانی و محلی و اعلام آن به دستگاههای استان و شهرستان به ترتیب با استاندار و فرماندار می باشد.

تبصره 1- دستورالعمل تشخیص و اعلام بحران ( درهریک از سطوح ملی ، منطقه ای ، استانی و محلی ) به تصویب شورای عالی می رسد.

تبصره 2 – دستگاه های ذی ربط مکلفند علائم خطر وهشدار را به موقع و بلافاصله به سازمان و واحد سازمانی آن دراستان اعلام کنند .

فصل دوم – نقش و وظایف وزارتخانه ها و دستگاه های مرتبط با بحران

ماده 3- نقش و وظایف دقیق دستگاههای ذی ربط در هرکدام از مراحل مدیریت بحران به پیشنهاد آنها و تایید شورای هماهنگی و تصویب شورای عالی حداکثر ظرف سه ماه توسط وزیر کشور ( قائم مقام رئیس شورای عالی) براساس بند «3» ماده (4) قانون برای سیر مراحل قانونی تصویب ارائه  خواهد شد .

تبصره 1 – وظایف ابلاغی در طرح جامع امداد و نجات کشور، موضوع تصویبنامه شماره 2282/ت24412هـ مورخ 23/1/1382و اصلاحات آن تا تصویب و ابلاغ تشکیلات و و ظایف جدید دستگاهها به قوت خود باقی است

تبصره 2-دستگاه های ذی ربط مکلفند ظرف شش ماه ساختار واحد سازمانی مناسب در امر مدیریت بحران در حوزه مربوط را برای مراحل آمادگی و مقابله با بحران در سطوح ملی ، استانی و شهرستانی طراحی و به شورای عالی ارسال نمایند تا برحسب ضرورت جهت تصویب به هیئت وزیران ارایه شود .

ماده 4 – دستگاههای ذی ربط موظفند وظایف مربوط به مراحل پیشگیری ، آمادگی ، مقابله و بازسازی را طبق مصوبات شورای عالی موضوع ماده (3) انجام داده و درهنگام عملیات مقابله با بحران ، امور محول شده را تحت امر سلسله مراتب فرماندهی مدیریت بحران کشور انجام دهند .

ماده 5 – نظر به ضرورت تهیه طرح جامع خطرپذیری کشور واستانها ، دستگاههای ذی ربط در امر مدیریت بحران موظفند با هماهنگی سایر دستگاهها و واحدهای استانی و با رعایت اولویت و نظارت سازمان نسبت به تهیه طرح جامع خطرپذیری کل کشور اقدام و گزارش اقدامات انجام شده را به صورت دوره‌ای(سه ماهه) به شورای عالی ارائه نماید .

تبصره 1- سازمان به لحاظ ضرورت موضوع موظف است همه ساله بودجه ویژه بدین منظور اختصاص دهد تا در یک برنامه زمانبندی مشخص تحقق یابد .

تبصره 2 – اقدامات انجام شده توسط وزیر کشور به صورت دوره های شش ماهه به شورای عالی منعکس می گردد.

تبصره 3 – سازمان موظف است برای اجرای کامل این ماده بر دستگاههای ذی ربط و مسئول در این خصوص نظارت کامل و مستمر داشته باشد .

تبصره 4- دستگاههای مسئول تهیه طرح های جامع خطرپذیری و نحوه اقدام ، در قالب شرح وظایف موضوع ماده (3) این آیین نامه مشخص خواهند شد .

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید