پاورپوینت انواع پمپ های هیدرولیکی

جزئیات دانلود

پاورپوینت انواع پمپ های هیدرولیکی

پاورپوینت انواع پمپ های هيدروليكی-پمپ ها با جا به جایی غیر مثبت ( پمپ های دینامیکی)-پمپ های با جابه جایی مثبت- پمپ های دنده ای - پمپ های پره ای- پمپ های پیستون
پاورپوینت های دانشجویی
0
0
پیش نمایشی از پاورپوینت انواع پمپ های هیدرولیکی 

پمپ ها با جا به جایی غیر مثبت– پمپ های با جابه جایی مثبت- پمپ های پیستونی- پمپ های دنده ای-

قسمتی از متن پاورپوینت انواع پمپ های هیدرولیکی

•پمپ های هیدرولیک

با توجه به نفوذ روز افزون سیستم های هیدرولیکی در صنایع مختلف وجود پمپ هایی با توان و فشار های مختلف بیش از پیش مورد نیاز است . پمپ به عنوان قلب سیستم هیدرولیک انرژی مکانیکی را که توسط موتورهای الکتریکی، احتراق داخلی و … تامین می گردد به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند. در واقع پمپ در یک سیکل هیدرولیکی انرژی سیال را افزایش می دهد تا در مکان مورد نیاز این انرژی افزوده به کار مطلوب تبدیل گردد.

پمپ ها در صنعت هیدرولیک به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

1- پمپ ها با جا به جایی غیر مثبت ( پمپ های دینامیکی)Non positive displacement

2- پمپ های با جابه جایی مثبت positive displacement

پمپ ها با جا به جایی غیر مثبت : توانایی مقاومت در فشار های بالا را ندارند و به ندرت در صنعت هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا به عنوان انتقال اولیه سیال از نقطه ای به نقطه دیگر بکار گرفته می شوند. بطور کلی این پمپ ها برای سیستم های فشار پایین و جریان بالا که حداکثر ظرفیت فشاری آنها به 250psi تا3000 si محدود می گردد مناسب است. پمپ های گریز از مرکز (سانتریفوژ) و محوری نمونه کاربردی پمپ های با جابجایی غیر مثبت می باشد.

پمپ های با جابجایی مثبت : در این پمپ ها به ازای هر دور چرخش محور مقدار معینی از سیال به سمت خروجی فرستاده می شود و توانایی غلبه بر فشار خروجی و اصطکاک را دارد . این پمپ ها مزیت های بسیاری نسبت به پمپ های با جابه جایی غیر مثبت دارند مانند مانند ابعاد کوچکتر ، بازده حجمی بالا ، انعطاف پذیری مناسب و توانایی کار در فشار های بالا

پمپ ها با جابه جایی مثبت از نظر ساختمان

1- پمپ های دنده ای       Gear pump  

2- پمپ های پره ای               vane pump

3- پمپ های پیستونی        piston pump

پمپ ها با جابه جایی مثبت از نظر میزان جابه جایی

1- پمپ ها با جا به جایی ثابت Fixed Displacement      

2- پمپ های با جابه جایی متغییر    Variable Displacement

در یک پمپ با جابه جایی ثابت (Fixed Displacement) میزان سیال پمپ شده به ازای هر یک دور چرخش محور ثابت است در صورتیکه در پمپ های با جابه جایی متغیر (Variable Displacement) مقدار فوق بواسطه تغییر در ارتباط بین اجزاء پمپ قابل کم یا زیاد کردن است. به این پمپ ها ، پمپ ها ی دبی متغیر نیز می گویند.

باید بدانیم که پمپ ها ایجاد فشار نمی کنند بلکه تولید جریان می نمایند. در واقع در یک سیستم هیدرولیک فشار بیانگر میزان مقاومت در مقابل خروجی پمپ است اگر خروجی در فشار یک اتمسفر باشد به هیچ وجه فشار خروجی پمپ بیش از یک اتمسفر نخواهد شد .همچنین اگر خروجی در فشار 100 اتمسفر باشد برای به جریان افتادن سیال فشاری معادل 100 اتمسفر در سیال بوجود می آید.

پمپ های دنده ای  Gear Pump

این پمپ ها به دلیل طراحی آسان ، هزینه ساخت پایین و جثه کوچک و جمع و جور در صنعت کاربرد زیادی پیدا کرده اند . ولی از معایب این پمپ ها می توان به کاهش بازده آنها در اثر فرسایش قطعات به دلیل اصطکاک و خوردگی و در نتیجه نشت روغن در قسمت های داخلی آن اشاره کرد. این افت فشار بیشتر در نواحی بین دنده ها و پوسته و بین دنده ها قابل مشاهده است.

انواع پمپ ها ی دنده ای

1-  دنده خارجی External Gear Pumps

 2- دنده داخلی Internal Gear Pumps

 3- گوشواره ای Lobe Pumps

 4- پیچی  Screw Pumps  

 5- ژیروتور Gerotor Pumps

 6- پمپ های پره ای

پمپ ها با جا به جایی غیر مثبت– پمپ های با جابه جایی مثبت- پمپ های پیستونی- پمپ های دنده ای-

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید