پاورپوینت انواع ابیاری

جزئیات دانلود

پاورپوینت انواع ابیاری

آبیاری از قدیمی‌ترین فعالیت‌های بشری بوده که اصلی‌ترین هدف آن افزایش تولید محصولات کشاورزی است. در آبیاری رطوبت خاک باید در حدی حفظ شود که گیاه دچار کمبود آب نشود.
پاورپوینت های دانشجویی
1
0

پاورپوینت انواع ابیاری – پاورپوینت آبیاری – پاورپوینت ابیاری سطحی – پاورپوینت ابیاری ثقلی

پیش نمایشی از پاورپوینت انواع ابیاری

پاورپوینت انواع ابیاری – پاورپوینت آبیاری – پاورپوینت ابیاری سطحی – پاورپوینت ابیاری ثقلی

آبیاری از قدیمی‌ترین فعالیت‌های بشری بوده که اصلی‌ترین هدف آن افزایش تولید محصولات کشاورزی است. در آبیاری رطوبت خاک باید در حدی حفظ شود که گیاه دچار کمبود آب نشود. باید توجه داشت که کمبود رطوبت در خاک همان قدر برای گیاه مشکل‌ساز است که رطوبت بیش اندازه خاک. بنابراین نباید در آبیاری زیاده‌روی کرد، زیرا باعث می‌شود گیاه از رطوبت بیش از اندازه آسیب ببیند و عملکرد محصول پایین بیاید. هدف آبیاری در بعضی موارد می‌تواند کنترل دمای هوا، رطوبت هوا و کاهش آفات و بیماری‌های گیاهی باشد.

انواع روش‌های آبیاری را می‌توان در دو دسته کلی آبیاری سطحی و آبیاری تحت فشار طبقه‌بندی کرد. اصلی‌ترین تفاوت بین روش‌های آبیاری سطحی و تحت فشار، نوع نیروی به‌ کار رفته برای توزیع آب در مزرعه است. در آبیاری سطحی آب به‌ کمک نیروی جاذبه زمین یا نیروی ثقل در روی زمین پخش می‌شود. به‌ همین علت نام دیگر آبیاری سطحی، آبیاری ثقلی است. در آبیاری تحت فشار از پمپ و لوله برای انتقال آب و از پاشنده‌ها برای پخش آب در سطح مزرعه استفاده می‌گردد. منظور از پاشنده‌ها، آبپاش ها یا قطره چکان هستند که بر روی لوله‌ای به نام لوله جانبی قرار دارند. لوله جانبی را لوله لترال نیز می‌نامند.

آبیاری سطحی یا ثقلی

در این روش آبیاری ، آب مستقیماً روی سطح زمین جریان یافته و به پای گیاه و اطراف ریشه ها می رسد.این روش آبیاری به سه طریق غرقابی ، نشتی ( جوی و پشته ای ) و شیاری انجام می شود.

مـزایای آبیاری سطـحی

آبیاری سطحی توسط زارعین کاملا شناخته شده است .

روش آبیاری سطحی در انتقال و توزیع نیاز به تأسیسات پیچیده ندارد.

نگهداری و بهره برداری از تأسیسات مربوط به آبیاری سطحی آسانتر است.

توسط سیستم آبیاری سطحی می‌توان در مدت زمان نسبتاً کمی حجم قابل ملاحظه ای آب را به مزرعه تحویل داده و در سطح قطعات آبیاری توزیع نمود.

بدلیل وجود املاح در آب آبیاری با منشاء منابع سطحی  ( رودخانه ها)نفوذ عمقی ناشی از آبیاری سطحی باعث آبشویی اراضی و کنترل شوری خاک شده و نیاز به آبشوئی سنگین در برخی از فصول را مرتفع می سازد.

آبیاری سطحی در مناطقی که دارای خاک بسیار سنگین و ریز بافت و یکدست و عمیق است , بهتر اعمال می شود.

پاورپوینت انواع ابیاری – پاورپوینت آبیاری – پاورپوینت ابیاری سطحی – پاورپوینت ابیاری ثقلی

روش هـای کـرتی

در این روش، نوارها با شیب طولی کم، موازی با خطوط تراز طراحی می شوند، این نوارها معمولاً برای کاهش عملیات تسطیح و ایجاد پشته های کوچک و باریک و احداث می شوند. این نوارها، به طور معمول مستقیم نیستند، بلکه خط تراز را دنبال می کنند.

آبیـاری نـشتی :

برای آبیاری نشتی زمین را به صورت جوی پشته در آورده و گیاه زراعی را روی پشته و در خاکهای شور در محل داغ آب می کارند. آب از جوی اصلی وارد جویهای فرعی (فاروها) می شود. در آبیاری نشتی ، آب پای بوته ها را نمی گیرد و در نتیجه روی بذر گیاه سله نمی بندد و گیاه بهتر رشد می کند.

پاورپوینت انواع ابیاری – پاورپوینت آبیاری – پاورپوینت ابیاری سطحی – پاورپوینت ابیاری ثقلی

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید