پاورپوینت استرس و سلامت روانی

جزئیات دانلود

پاورپوینت استرس و سلامت روانی

سلامت روانی از قابلیت فرد در ایجاد ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران و توانایی در تغییر و اصلاح محیط اجتماعی خویش و حل مناسب تعارض های هیجانی و تمایلات شخصی خود ناشی می شود.
پاورپوینت های دانشجویی
0
0
پیش نمایشی از پاورپوینت استراتژی اقیانوس آبی 

قسمتی از پاورپوینت استرس و سلامت روانی

استرس و سلامت روانی

امروزه مشخص شده است که نیمی از مرگ و میرها در نتیجه ی رفتارها و روش های غلط زندگی است.

بعضی از رفتارهای ما علت و عامل به وجود آورنده  پاره ای از بیماری هاست به عبارت دیگر بعضی از رفتارها که به آن عوامل ریسک رفتاری گفته می شود مرگ و میر را افزایش داده و باعث افزایش ضریب  ابتلا به بیماری ، صدمه آسیب و یا  مرگ زودرس می شوند. این عوامل در جدول ذیل آمده است.

در سالهای اخیر شاخه ای جدید به نام روان شناسی سلامت به وجود آمده است که هدف آن معرفی روش های مناسب زندگی و جلوگیری از بیماریها بر اساس اصول روان شناختی است.

روان شناسان سلامت در پی یافتن راههایی هستند تا بتوانند عوامل ریسک رفتاری را به حداقل برسانند.

تعریف سلامت روانی:

سلامت روانی از قابلیت فرد در ایجاد ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران و توانایی در تغییر و اصلاح محیط اجتماعی خویش و حل مناسب تعارض های هیجانی و تمایلات شخصی خود ناشی می شود.

فشار روانی

بر اساس آمارهای منتشر شده بیش تر مراجعات مردم به پزشکان به دلیل نشانه های مرتبط با فشار روانی است.

متخصصان معتقدند فشار روانی یکی از عوامل موثر در بیماریهای قلبی، سرطان، مشکلات ریوی، مجروحیت ها ی ناشی از سوانح در جامعه ما هستند.

رویدادهای فشار اور

مرگ والدین ،‌خواهران، برادران، و  یا سایر نزدیکان و دوستان

طلاق و جدایی والدین

زندانی شدن فرد و یا سایر افراد خانواده و یا نزدیکان

بیماری فرد و یا سایر افراد خانواده

بیکاری  ویا اخراج از کار

وضع نامناسب اقتصادی فرد یا خانواده

مشکلات روزمره از قبیل ترافیک ، ازدحام و شلوغی

اختلافات خانوادگی و مشاجره   و جر و بحث

فشار روانی در روان شناسی ، پاسخ شخص به عوامل فشار آور و شرایط و وقایع تهدید کننده ای است که توان کنار آمدن او را محدود می کند.

بایستی توجه داشت که فشار روانی صرفا یک امر بیرونی نیست و تا اندازه ای بستگی به نوع نگرش ما نسبت به خود ، دیگران و محیط اطرافمان دارد.

مطالعات نشان می دهند هر قدر توانایی ما برای کنترل عوامل تهدید ساز بیشتر شود فشار روانی کمتری را تجربه کرده و سازگاری بهتری با محیط خود خواهیم داشت.

عوامل بوجود آورنده ی فشار روانی

ویژگی های شخصیتی

برخی ویژگیهای شخصیتی به آدم ها کمک می کنند با فشار روانی بهتر کنار بیایند و در برابر بیماری کم تر آسیب پذیر باشند. سه جنبه ی شخصیتی ، الگوی رفتاری الف، سخت رویی و کنترل شخصی، افراد را در مقابل فشار روانی می تواند آسیب پذیر یا مقاوم کند.

الگوی رفتاری الف

مشخص شده است بین بیماری عروق کرونر و حمله های قلبی و الگویی  از رفتار که الگوی رفتاری الف خوانده می شود ارتباط وجود دارد و باعث می شود فرد در مقابل فشار روانی حداکثر واکنش را از خود بروز دهد.

الگوی رفتاری الف متعلق به فردی است که شدیدا رقابت جو  بوده ،از خود و دیگران توقع زیادی دارد و معمولا تحت فشار زیاد کار می کند.

سخت رویی (hardiness)

یک نوع سبک شخصیتی است که شخص به جای کنار کشیدن احساس التزام و به جای احساس ناتوانی، احساس کنترل می کند و مشکلات زندگی را چالش می داند نه تهدید به جهت این ویژگی شخصیتی این گونه افراد هنگامی که با مشکلات زندگی رو برو می شوند به جای اینکه مشکلات را غیر قابل حل بدانند ، آنها را چالش دانسته و با مشکل رو برو شده در صدد حل آن بر می آیند.

پاورپوینت انواع ابیاری – پاورپوینت

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید