پاورپوینت نئولیبرالیسم، ژئوپلیتیک

جزئیات دانلود

پاورپوینت نئولیبرالیسم، ژئوپلیتیک

✏️تعداد صفحه/اسلاید: 🔹🔹🔹🔹22 اسلاید 🔎نوع فایل: 🔹🔹🔹 پاورپوینت قابل ویرایش
2002
0

پیش نمایشی از پاورپوینت نئولیبرالیسم، ژئوپلیتیک

برای دسترسی به سایر پاورپوینت ها روی دکمه آبی رنگ کلیک کنید

پاورپوینت دانشجویی

قسمتی از محتوای پاورپوینت نئولیبرالیسم

درس مفاهیم کلیدی در جغرافیایی سیاسی

تعریف : بازگشت به اقتصاد آزاد. واژه نئولیبرالیسم اغلب برای توصیف مجموعه ای از سیاستهای اقتصادی به کار می رود که در اوایل دهه 1980 مطرح شدند. این سیاستها در واقع نسخه جدیدی از سیاست اقتصاد ازاد بودند که در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بر اندیشه های اقتصادی سایه افکنده بود.

نئولیبرالیسم مانند سیاست اقتصاد آزاد بر این نکته تأکید داشت که اقتصاد موقعی کارایی بهتری خواهد داشت که دخالتی در آن صورت نگیرد. نئولیبرال ها بر این باورند که تعرفه ، سهمیه بندی ، یارانه و دیگر اشکال مداخله دولت در اقتصاد بعنوان مانعی در برابر رشد اقتصادی تلقی می شوند. آنها خواستار کاهش مالکیت دولت بر ابزارهای تولید بوده و معتقدند کاهش تصدی گری دولت می تواند دسترسی گسترده به منابع را تأمین کند.

نئولیبرالیسم به نام های گوناگون شناخته می شود مثلاً در آمریکا تحت عنوان ( اجماع واشنگتن ) و در انگلیس نیز آن را ( تاچریسم ) می نامند . زیرا این مارگارت تاچر ، نخست وزیر اسبق این کشور بود که برای اولین بار سیاستهای نئولیبرال در انگلیس دنبال کرد. امروز اغلب کشور های جهان این رویکرد را اتخاذ کردند ، نهادهایی مانند صندوق بین المللی پول – گروه جی 8 و بانک جهانی با اینکه نئولیبرالیسم را به طور کلی مجموعه ای از سیاستهای اقتصادی توصیف می کنند، جغرافیدانان ها می گویند بهتر است آن رایک ایدئولوژی تلقی کنیم.

نئولیبرالیسم نوعی جهان بینی در باره سازماندهی جامعه در سطح کلان است و طوریمی توان گفت نئولیبرالیسم نفی تعریفی است که کینز برای دولت و سیاستهای اقتصادی و اجتماعی همراه آن ارائه داده است . برای مثال دولت می تواند برای جلوگیری از تورم نرخ بهره را افزایش دهد . و هرگاه احساس شود مصالحه ای که حاصل شده است در معرض خطر است این انتظار وجود دارد که دولت به مداخله بپردازد .

جنگ آب در بولیوی

منتقدان نئولیبرالیسم می گویند اندیشه نئولیبرالی نماد انتقال ثروت از یک گروه بزرگ به یک گروه کوچک است اغلب اوقات از این فرایند با نام انباشت ( سرمایه ) از طریق محروم کردن دیگران نام می برند . زیرا پیش از آنکه بر ایجاد سرمایه جدید مبتنی باشد به انتقال سپرده ها توجه دارد .

بانک جهانی در خلال دهه های 1960 – 1970 از مالکیت آب در بولیوی حمایت کرد . اکثر اقتصاد دان ها در آن مقطع زمانی بر این باور بودند که دسترسی آسان به اب شرب یکی از شرایط لازم برای توسعه است . تأسیسات صنعتی به زیر ساخت های آبی نوین نیاز دارند بانک جهانی در دهه 1990 موضع خود را تفسیر داد.

ژئوپلیتیک

دو تعریف مختصری که در فرهنگ آکسفورد ( 2007 ) درباره واژه ژئوپلیتیک آمده است مطالب زیادی درباره تاریخچه فکری این واژه به ما می آموزد . ژئوپلیتیک ، از یک سو (( تأثیر جغرافیا بر ماهیت سیاسی دولت ها ) )می باشد و از سوی دیگر ، (( یک شبه علم است که در آن آلمان نازی توسعه یافت )) هر دو تعریف با مشکلات معنایی همراه هستند.تعریف اول از آن جهت مشکل دارد که دیدگاهی قطعیت گرایانه نسبت به جغرافیا اتخاذ می کنند .

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید