پاورپوینت تکامل و ساز و کار حشرات

جزئیات دانلود

پاورپوینت تکامل و ساز و کار حشرات

✏️تعداد صفحه/اسلاید: 🔹🔹🔹🔹🔹22 اسلاید 🔎نوع فایل: 🔹🔹🔹 پاورپوینت قابل ویرایش
پاورپوینت های دانشجویی
0
0

پیش نمایشی از فایل پاورپوینت تکامل حشرات

تکامل و ساز و کار حشرات

برای دسترسی به سایر پاورپوینت ها روی دکمه آبی رنگ کلیک کنید

پاورپوینت دانشجوی

قسمتی از محتوای پاورپوینت تکامل و ساز و کار حشرات

مقدمه

حشرات یا شش پایان، ساکن خشکی هستند و بعضی بطور ثانویه آبزی شده‌اند. سر حشرات 6 قطعه وسینه حشرات 3 قطعه است که معمولا دارای 3 جفت پا و دو جفت بال است.شکم حشرات اصولا 11 قطعه بدون زواید حرکتی دارد.چشمها مرکب و ساده‌اند.بیش از 800 هزار گونه دارند.

مشخصات حشرات

سه قسمت شامل سر، قفسه سینه و شکم می شوند،

یک جفت چشم مرکب نسبتاً بزرگ

یک جفت شاخک، که آنها هم روی سر حشرات قرار دارند

یک جفت اندام آرواره مانند بالایی و پایینی برای گاز زدن

یک لب زیرین و قسمت زبان مانند کف دهان؛

دو جفت بال که از روی بدنه خارجی آنها رشد کرده اند

سه جفت پا برای راه رفتن.

سیستم گوارش حشرات

حشرات از طریق یک سیستم نایی، با دریچه های خارجی به نام اسپیراکل و لوله های بسیار ریز و ظریف شاخه ای، برای رساندن دقیق گازها به بافت های ویژه ی متابولیسم”نفس می کشند “.اشکال آبزی حشرات ممکن است از طریق پوست خود گازها را با محیط مبادله کنند یا ممکن است انواع مختلفی از آبشش داشته باشند. دفع ضایعات نیتروژن دار از طریق لوله هاى مالپیگى انجام می شود.

سیستم عصبی حشرات

تعدادی گره عصبی و دو رشته عصبی شکمی را شامل می شود.گره ها در عملکردشان از یکدیگر کاملاً مستقل می باشند؛برای مثال،اگر قفسه سینه از بقیه قسمت‏های بدن جدا شود، می تواند به صورت مجزا راه برود. این در حالی است که گره ها از خروجی های حسی نیز استفاده می کنند. یک ملخ حتی با از دست دادن یک بال می تواند با استفاده از ورودی‏های حسی از مغزش، این عیب را تصحیح کرده و به پرواز خود ادامه دهد. برخی از حشرات نسبت به صدا کاملاً حساس بوده و قدرت پاسخ دهی آنها در برابر محرک های شیمیایی بسیار شگفت آور است.

حشرات دو جنسی هستند و لقاح حشرات اغلب داخلی است. البته روش های جفت گیری در حشرات به طور غیر قابل باوری متغیر است. در تولید مثل حشرات، معمولاً یک حشره نر از طریق مواد شیمیایی (فرومون) که از جنس ماده آزاد می شود به دنبال ماده دریافت کننده می گردد.

ش در بیشتر گونه های حشرات، حشره های ماده، اسپرم را در یک حفره خاص در شکمشان ذخیره می کنند؛ حتی آن دسته از حشراتی که تعداد خیلی زیادی تخم می گذارند زنبورهای ماده تنها یکبار جفت گیری می کنند و تا پایان عمرشان  از اسپرم های ذخیره شده حاصل از همان جفت گیری استفاده می کنند.

نحوه رشد حشرات یکی از مشخصه های مهم و منحصر به فرد حشرات است.در برخی از گونه ها، حشرات وقتی از تخم بیرون می آیند شکلی مینیاتوری از حشرات بالغ هستند و اسکلت خارجی آنها (پوشش محافظ خارجی) باید در روندی به نام پوست اندازی  رشد کند.

حشرات از قدیمی‌ترین موجودات زنده ساکن بر روی کره زمین هستند، از آنجایی که بدن حشرات بسیار نرم، شکننده و کوچک بوده و پس از مرگ سریعاً متلاشی می‌شود و نیز به دلیل رغبت زیاد جانداران دیگر برای خوردن    بقایای اجساد حشرات، در شرایطی بسیار استثنائی این موجودات تبدیل به فسیل شده و به زمان کنونی و بدست ما رسیده‌اند.

بهترین فسیل‌های حشرات یافت شده متعلق به راسته  Coleoptera- قاب‌بالان است که این به علت سختی پوشش بدن به‌ویژه بالپوش‌های آن‌هاست. در شرایطی که حشرات یا به علت تغدیه از صمغ یا زرین درختان ما قبل تاریخ یا به هرعلت دیگر در این ماده گرفتار شده ‌اند، فسیل‌ های جالبی را به صورت حشرات داخل کهربا به نمایش گذاشته‌اند.

فرو افتادن حشرات درشت جثه در باتلاق‌های زمان‌های بسیار دور و رسوب‌گذاری سریع گل‌ولای و مواد ته‌نشین شونده بر روی آنها نیز تعداد نسبتاً خوبی از این موجودات را تا به امروز حفظ نموده که هم  اکنون بصورت فسیل‌هایی در لابلای لایه‌های زغال‌سنگی یافت می‌شوند.


پاورپوینت حشرات – پاورپوینت تکامل حشرات – پاورپوینت حشرات – پاورپوینت تکامل حشرات – پاورپوینت حشرات – پاورپوینت تکامل حشرات –

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید