آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

جزئیات دانلود

آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

تحقیق و مقاله های دانشجویی
0
0

مقاله آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

فهرست مطالب

 • تاثیر بدنسازی بر رشد قد کودکان و نوجوانان. 1
 • از شایعه تا واقعیت تاثیر بدنسازی بر رشد قد کودک… 1
 • نقش تمرینات قدرتی در پیشگیری از صدمات.. 1
 • تمرینات بدنسازی مناسب کودکان و نوجوانان. 2
 • کدامیک از کودکان نمی‌توانند تمرینات قدرتی-استقامتی انجام دهند؟. 3
 • تاثیر بدنسازی بر قد وابسته به تغذیه است! 3
 • با برنامه پیش بروید. 4
 • مناسب ترین ورزش برای کودکان. 4
 • فواید ورزش کردن برای کودکان. 5
 • سه فاکتور اصلی در ورزش های فیتنس… 5
 • چه مقدار ورزش کردن کافی است ؟. 7
 • کمک به تناسب فعالیت بدنی در کودکان. 8

قسمتی از مقاله آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان


تاثیر بدنسازی بر رشد قد کودکان و نوجوانان

سؤالی که ذهن اغلب والدین و یا حتی نوجوانان را درگیر خود می‌کند، تاثیر بدنسازی بر رشد قد کودکان و نوجوانان است. تصور عموم بر این است که بدنسازی موجب کوتاهی قد می‌شود؛ اما آیا واقعاً همین‌طور است؟ یا دلیل این باور و نگرانی اطلاعات قدیمی و منسوخ مبنی بر تاثیر بدنسازی بر رشد قد است؟

از شایعه تا واقعیت تاثیر بدنسازی بر رشد قد کودک

مطالعات جدید نه‌تنها هیچ گواهی از منفی بودن تاثیر بدنسازی بر رشد قد ارائه نمی‌دهند، بلکه نشان می‌دهند این تمرینات می‌توانند سبب رشد بیشتر شوند (در صورت تغذیه و خواب مناسب).آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

به عنوان مثال دختر بچه 9 ساله‌ای را در نظر بگیرید؛ این کودک در صورتی که تمرینات بدنسازی یا هر نوع تمرین قدرتی استقامتی دیگری را انجام دهد، در طول مدت 10 ماه، رشد تراکم استخوانی او 6% خواهد بود؛ در صورتی که اگر این نوع تمرینات را انجام ندهد در حدود 1.5% خواهد بود.

دلیل اصلی این تأثیر مثبت، افزایش ترشح هورمون‌های آنابولیک مثل هورمون رشد در اثر اجرای این تمرینات است.آموزش پرورش اندام برای کودکان و نوجوانان

نقش تمرینات قدرتی در پیشگیری از صدمات

آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

طبق تحقیقات آکادمی طب اطفال آمریکا (AAP) تمرینات قدرتی مانند بدنسازی و یا کراس فیت، برای کودکان بالای 8 سال کاملاً امن هستند (به جز کودکانی که در انتهای مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم). این محققان همچنین معتقدند که تمرینات قدرتی یا استقامتی می‌توانند در جلوگیری از 3.5 میلیون مصدومیت هر ساله کودکان مؤثر باشند.

آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

علاوه بر این، تمرینات بدنسازی در جوانان کمک می‌کند تا به فرم بدنی بهتری برسند و همچنین سازگاری قلبی آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

تمرینات قدرتی یا استقامتی همچنین در تنظیم سطح کلسترول، تراکم استخوان و سلامت روحی نیز مؤثر می‌باشند.

آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

تمرینات بدنسازی مناسب کودکان و نوجوانان

قطعاً تمرینات سخت و گاهی کسل کننده بدنسازی توصیه اول ما برای کودکان و نوجوانان نیست. در این سنین کمی نشاط بیشتر در ورزش کودکان لازم است.

به عنوان مثال، ورزشی مانند کراس فیت برای این رده سنی بیشتر توصیه می‌شود.

کراس فیت تمریناتی مرکب از تمرینات قدرتی، سرعتی، انفجاری، پلایومتریک، وزنه‌برداری به سبک سنتی، بادی‌ویت (مبتنی بر وزن بدن مانند بارفیکس)، تمرینات ژیمناستیکی و همچنین استقامتی است.

همانگونه که می‌بینید، تنوع، تحرک و نشاط در این رشته ورزشی نوظهور بیشتر است و برای کودکان و نوجوانان شاید کمی جذاب‌تر باشد. هرچند در تمرین بدنسازی معمولی نیز مربی کودک شما می‌تواند برنامه را به فرمی دلنشین تر و جذاب‌تر تنظیم کند.آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

کدامیک از کودکان نمی‌توانند تمرینات قدرتی-استقامتی انجام دهند؟

توجه داشته باشید محققان AAP معتقدند که کودکان و نوجوانان دارای شرایط زیر، باید از انجام این تمرینات اجتناب کنند:

 • افرادی با فشارخون بالای کنترل نشده
 • افرادی با اختلالات تشنجی
 • افرادی که سابقه شیمی درمانی جهت درمان سرطان دارند

تاثیر بدنسازی بر قد وابسته به تغذیه است!

آموزش پرورش اندام برای کودکان و نوجوانان

همان‌طور که می‌دانید، تغذیه با هدف رسیدن املاح و مواد مغذی کافی، در سنین رشد نقش حیاتی و کلیدی دارد. از طرفی ورزش کردن، به خصوص تمرینات قدرتی نیاز بسیاری به این مواد مغذی و املاح معدنی ایجاد می‌کند.

از این‌رو رساندن املاح و مواد مغذی کافی تبدیل به دغدغه‌ای جدی می‌شود. چراکه در صورت کمبود، رشد کودک با مشکل مواجه خواهد شد و در صورت تغذیه کنترل نشده و مصرف اضافی غذا، معضل چاقی در کودک را خواهیم داشت.

آموزش پرورش اندام برای کودکان و نوجوانان

تاثیری که بدنسازی بر رشد قد کودک و نوجوان دارد، وابسته به تغذیه نیز هست. به طوری که در صورت تغذیه نامناسب ممکن است رشد قد با مشکل مواجه شود و بالعکس در صورت رسیدگی دقیق به تغذیه احتمالا شاهد افزایش رشد خواهیم بود.

توجه داشته باشید حتی در صورتی‌ که شخص ورزش کند، اگر بیش‌ از حد غذا بخورد باز هم چاق خواهد شد. از این‌رو تنظیم برنامه‌ای دقیق و حساب شده برای کودک و یا نوجوان، نقش حیاتی و کلیدی در حفظ سلامتی و روند رشد وی دارد.آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

با برنامه پیش بروید

همان‌طور که متوجه شدید تمرین در سنین کودکی و نوجوانی، به جهت جلوگیری از آسیب دیدگی و افزایش رشد، نیازمند برنامه‌ای دقیق، حساب شده و مستمر است.

این نیاز هم در فاز تمرینی و هم در فاز غذایی وجود دارد و پاسخ‌دهی مناسب به آن ضروری است.آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

توصیه ما به شما این است که از ابتدا با برنامه‌ای علمی، اصولی و دقیق پیش بروید تا بتوانید از خواص مثبت تاثیر بدنسازی بر رشد قد بهره برید (البته این مورد برای کودکان و نوجوانان کاربرد دارد).

 

دانلود تحقیق و مقاله های دانشجویی
مقاله آموزش پرورش اندام برای کودک و نوجوان

برای دیدن مقاله های بیشتر کلیک کنید

 

سبد خریدتان خالی است.

مطالب مرتبط

تبلیغات

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید