10 نکته برای پرورش خلاقیت در کودکان

10 نکته برای پرورش خلاقیت در کودکان

چکیده ی این مطلب

در مطلب؛ 10 نکته برای پرورش خلاقیت در کودکان که برای شما تهیه کرده ایم سعی داریم به زبان ساده به والدین گرامی نکات مهم در مورد پرورش خلاقیت و مهارت های فردی کودک را بیاموزیم سایت کودک الکترونیک به دنبال اگاهی دادن به والدین و پیدا کردن راه کارهای مناسب می باشد، پس با ما در ادامه همراه باشید
🕜 مدت زمان: 10:47
📦 حجم: 47 مگابایت
📥 قابل دانلود: بله

تشویق کردن کودکان-تشویق کردن کودکان-اموزش خلاقیت در کودکان-تعریف خلاقیت

10 نکته برای پرورش خلاقیت در کودکان

به نظر می رسد، این کار کمتر در مورد «آموزش» خلاقیت به کودکان است – و بیشتر در مورد ایجاد یک محیط حاصلخیز است که در آن خلاقیت آنها ریشه دوانده، رشد می کند و شکوفا می شود. محقق  میتچ رسنیک ، مدیر گروه در MIT، توضیح می دهد که چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم.

یک تصور غلط رایج وجود دارد که بهترین راه برای تشویق خلاقیت کودکان این است که به سادگی فقط نظاره گر باشید و به آنها اجازه خلاقیت بدهید. اگرچه مطمئناً درست است که کودکان به طور طبیعی کنجکاو و جستجوگر هستند، اما برای توسعه ظرفیت‌های خلاق و دستیابی به پتانسیل خلاقانه کامل خود، نیاز به حمایت دارند.

حمایت از رشد کودکان همیشه یک اقدام متعادل کننده است: چقدر ساختار، چقدر آزادی. چه زمانی باید وارد شد، چه زمانی به عقب رفت. چه زمانی نشان دهیم، چه زمانی بگوییم، چه زمانی بپرسیم، چه زمانی گوش کنیم.

در جمع‌آوری این فهرست، نکاتی را برای والدین و معلمان جمع بندی می کنیم، زیرا مسائل اصلی برای پرورش خلاقیت یکسان است، چه در خانه یا در کلاس درس باشید. چالش کلیدی، چگونگی «آموزش» خلاقیت به کودکان نیست، بلکه چگونگی ایجاد محیطی حاصلخیز است که در آن خلاقیت آنها ریشه دوانده، رشد کند و شکوفا شود.

این فهرست حول پنج جزء از آنچه من آن را مارپیچ یادگیری خلاق می نامم سازماندهی شده است، فرآیندی که کودکان را تشویق می کند تا آنچه را که می خواهند انجام دهند تصور کنند، پروژه هایی را از طریق بازی با ابزار و مواد ایجاد کنند، ایده ها و خلاقیت های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند، و در مورد آنها فکر کنند. تجربیات.

برای هر یک از این پنج جزء، من دو نکته را پیشنهاد کرده‌ام. با این حال، این نکات فقط یک زیرمجموعه بسیار کوچک از همه چیزهایی است که ممکن است برای پرورش خلاقیت کودکان بپرسید و انجام دهید. آنها را به عنوان یک نمونه شاخص مشاهده کنید و موارد بیشتری را در ذهن خود پیدا کنید.

📣بیشتر بخوانید: 10 مهارت زندگی که باید تا سن 10 سالگی به کودک خود آموزش دهید💪
تعریف خلاقیت

اموزش خلاقیت در کودکان – تشویق کردن کودکان- تعریف خلاقیت-اموزش خلاقیت در کودکان – تشویق کردن کودکان- تعریف خلاقیت-اموزش خلاقیت در کودکان – تشویق کردن کودکان- تعریف خلاقیت-

اموزش خلاقیت در کودکان

تصور کنید

1. مثال هایی بزنید که باعث جرقه زدن ایده ها بشوند

یک صفحه خالی، یک بوم خالی و یک صفحه خالی می تواند ترسناک باشد. مجموعه ای از مثال ها می تواند به جرقه زدن تخیل کمک کند. هنگامی که کارگاه‌های اسکرچ را اجرا می‌کنیم، همیشه با نشان دادن پروژه‌های نمونه شروع می‌کنیم – تا حسی از آنچه ممکن است (پروژه‌های الهام‌بخش) و ارائه ایده‌هایی در مورد نحوه شروع (پروژه‌های آغازگر) ارائه کنیم. ما طیف متنوعی از پروژه ها را به امید ارتباط با علایق و اشتیاق شرکت کنندگان در کارگاه نشان می دهیم.

البته، این خطر وجود دارد که کودکان به سادگی از نمونه هایی که می بینند تقلید یا کپی کنند. این برای شروع خوب است، اما فقط به عنوان یک شروع. آنها را تشویق کنید تا مثال ها را تغییر دهند یا اصلاح کنند. به آنها پیشنهاد دهید که صدای خود را وارد کنند یا لمس شخصی خود را اضافه کنند. چه کاری ممکن است متفاوت انجام دهند؟ چگونه می توانند سبک خود را اضافه کنند،تا به علایق خود متصل شوند؟ چگونه می توانند ایده خود را به شکل واضح بسازند؟

2. دخالت کردن (ور رفتن)را تشویق کنید

اکثر مردم تصور می کنند که تخیل در سر جای می گیرد، اما دست ها به همان اندازه مهم هستند. برای کمک به کودکان برای ایجاد ایده برای پروژه‌ها، ما اغلب آنها را تشویق می‌کنیم که با مواد شروع کنند. همانطور که کودکان با آجرهای لگو بازی می کنند یا با مواد کاردستی سرهم می کنند، ایده های جدیدی پدیدار می شود. آنچه که به عنوان یک فعالیت بی هدف آغاز شد، شروع یک پروژه گسترده می شود.

ما گاهی اوقات فعالیت‌های عملی کوچکی را برای شروع کودکان سازماندهی می‌کنیم. به عنوان مثال، از کودکان می‌خواهیم که چند آجر لگو را کنار هم بگذارند، سپس ساختار را به دوست خود بفرستند تا چند آجر دیگر اضافه کند، سپس به جلو و عقب ادامه دهند. پس از چند بار تکرار، کودکان اغلب ایده های جدیدی برای چیزهایی که می خواهند بسازند، دارند

ایجاد کردن

3. طیف گسترده ای از مواد را آماده کنید

کودکان عمیقاً تحت تأثیر اسباب بازی ها، ابزارها و مواد موجود در دنیای اطراف خود هستند. برای درگیر کردن کودکان در فعالیت‌های خلاقانه، مطمئن شوید که آنها به تنوع گسترده‌ای از مواد برای طراحی، ساختن و کاردستی دسترسی دارند. فناوری‌های جدید، مانند کیت‌های روباتیک و چاپگرهای سه‌بعدی، می‌توانند دامنه تولیدات کودکان را افزایش دهند، اما از مواد سنتی غافل نشوید.

یکی از هماهنگ‌کننده‌های کامپیوتر کلاب هاس خجالت می‌کشید که به من اعتراف کند که اعضایش عروسک‌های خود را با «نایلون، روزنامه و دانه پرنده» بدون هیچ فناوری پیشرفته‌ای می‌سازند، اما من فکر می‌کردم که نقشه ها و طرح های آنها عالی هستند.

مواد مختلف برای چیزهای مختلف خوب هستند. آجرهای لگو و چوب بستنی برای ساختن اسکلت، نمد و پارچه برای ساختن پوست و خراش برای ساختن چیزهایی که حرکت می کنند و در تعامل هستند خوب است. خودکارها و نشانگرها برای طراحی مناسب اند و تفنگ های چسب و نوار چسب برای نگه داشتن اشیا در کنار هم خوب هستند. هرچه تنوع مواد بیشتر باشد، فرصت برای پروژه های خلاقانه بیشتر می شود.

4. همه انواع ساخت را بپذیرید

کودکان مختلف به انواع مختلف ساخت علاقه دارند. برخی از ساختن خانه و قلعه با آجرهای لگو لذت می برند. برخی از ساخت بازی و انیمیشن با اسکرچ لذت می برند. دیگران از ساختن جواهرات یا ماشین های مسابقه ای یا دسرها یا زمین های گلف مینیاتوری لذت می برند.

نوشتن شعر یا داستان کوتاه نیز نوعی ساختن است. کودکان می توانند از طریق تمام این فعالیت ها در مورد فرآیند طراحی خلاقانه بیاموزند. به کودکان کمک کنید نوع ساختنی را که برای آنها طنین انداز است پیدا کنند. حتی بهتر: کودکان را تشویق کنید تا در انواع مختلف ساختن شرکت کنند. به این ترتیب، آنها درک عمیق تری از فرآیند طراحی خلاقانه به دست خواهند آورد.

بازی

5. بر سیر و روند کار تأکید کنید، نه محصول

بسیاری از بهترین تجارب یادگیری زمانی اتفاق می‌افتد که افراد فعالانه درگیر ساختن چیزهایی هستند، اما این بدان معنا نیست که ما باید تمام توجه خود را روی چیزهایی که ساخته می‌شوند معطوف کنیم. حتی مهمتر از آن فرآیندی است که از طریق آن چیزها ساخته می شوند.

همانطور که کودکان روی پروژه ها کار می کنند، فرآیند را برجسته کنید، نه فقط محصول نهایی را. از کودکان در مورد راهبردها و منابع الهام خود بپرسید. با توجه و ارزش گذاری بر آزمایش های شکست خورده به اندازه آزمایش های موفق، انجام آزمایش را تشویق کنید. زمانی را به کودکان اختصاص دهید تا مراحل میانی پروژه های خود را به اشتراک بگذارند و در مورد آنچه که قصد انجام بعدی و چرایی آن را دارند، بحث کنند.

6. زمان پروژه ها را افزایش دهید

کار کردن روی پروژه های خلاقانه برای کودکان زمان می برد، به خصوص اگر دائماً در حال دستکاری، آزمایش و کاوش ایده های جدید باشند (همانطور که امیدواریم این کار را انجام دهند). تلاش برای تحت فشار گذاشتن پروژه ها در محدودیت های یک دوره استاندارد 50 دقیقه ای مدرسه – یا حتی چند دوره 50 دقیقه ای در طول یک هفته – کل ایده کار روی پروژه ها را تضعیف می کند.

ریسک پذیری و آزمایش را منع می کند و اولویت را برای رسیدن به پاسخ “درست” در زمان تعیین شده قرار می دهد. برای تغییر تدریجی، دوره های مضاعف را برای پروژه ها برنامه ریزی کنید. برای تغییر چشمگیرتر، روزها یا هفته‌ها (یا ماه‌ها) خاصی را که دانش‌آموزان روی چیزی جز پروژه‌های مدرسه کار نمی‌کنند، در نظر بگیرید.

اموزش خلاقیت در کودکان
تشویق کردن کودکان-تشویق کردن کودکان-اموزش خلاقیت در کودکان-تعریف خلاقیت

اشتراک گذاری

7. نقش خواستگار را بازی کنید

بسیاری از کودکان می خواهند ایده ها را به اشتراک بگذارند و در پروژه ها همکاری کنند، اما مطمئن نیستند که چگونه. شما می توانید نقش خواستگار را بازی کنید و به کودکان کمک کنید دیگران را برای کار پیدا کنند. در جامعه آنلاین Scratch، ما اردوهای یک ماهه Collab را سازماندهی کرده ایم تا به Scratchers کمک کنیم دیگران را برای کار با آنها بیابند – و همچنین برای یادگیری استراتژی هایی برای همکاری موثر.

8. به عنوان یک همکار دخالت کنید

والدین و مربیان گاهی اوقات بیش از حد درگیر پروژه های خلاقانه کودکان می شوند، به کودکان می گویند چه کاری انجام دهند یا صفحه کلید را در دست می گیرند تا به آنها نشان دهند که چگونه یک مشکل را برطرف کنند. سایر والدین و مربیان اصلاً درگیر نمی شوند. یک نقطه شیرین در این بین وجود دارد، جایی که بزرگسالان و کودکان در پروژه‌ها با یکدیگر همکاری می‌کنند. وقتی هر دو طرف متعهد به همکاری با یکدیگر باشند، همه چیزهای زیادی برای به دست آوردن دارند.

یک مثال عالی، ابتکار آموزش خلاق خانواده Ricarose Roque است، که در آن والدین و فرزندان با هم در پروژه‌هایی در مراکز اجتماعی محلی طی پنج جلسه کار می‌کنند. در پایان این تجربه، والدین و فرزندان به توانایی های یکدیگر احترام می گذارند و روابط تقویت می شود.

انعکاس

9. سؤالات (معتبر) بپرسید

غوطه‌ور شدن در پروژه‌ها برای کودکان بسیار خوب است، اما برای آنها نیز مهم است که به عقب برگردند تا در مورد آنچه اتفاق می‌افتد فکر کنند. می‌توانید با پرسیدن سؤالاتی در مورد پروژه‌هایشان، کودکان را به تأمل و تفکر ،تشویق کنید. من اغلب با این سوال شروع می کنم: “چگونه به ایده این پروژه رسیدید؟” این یک سوال معتبر است: من واقعاً می خواهم بدانم! این سؤال آنها را وادار می کند تا در مورد آنچه که آنها را برانگیخته و الهام گرفته است فکر کنند.

یکی دیگر از سوالات مورد علاقه من: “چه چیزی برای شما شگفت انگیزتر بوده است؟” این سوال آنها را از توصیف پروژه صرف دوری می کند و به سمت انعکاس تجربه خود سوق می دهد. اگر مشکلی در پروژه‌ای پیش بیاید، اغلب می‌پرسم: «می‌خواستی چه کار کنی؟» در توصیف کاری که می‌خواستند انجام دهند، اغلب متوجه می‌شوند که کجا اشتباه کرده‌اند، بدون اینکه نظر دیگری از من داشته باشم.

10. افکار خود را به اشتراک بگذارید

اکثر والدین و معلمان تمایلی به صحبت با کودکان در مورد فرآیندهای فکری خود ندارند. شاید آنها نمی خواهند نشان دهند که گاهی اوقات در افکار خود گیج یا نامطمئن هستند. اما صحبت کردن با کودکان در مورد فرآیند تفکر خود بهترین هدیه ای است که می توانید به آنها بدهید.

برای کودکان مهم است که بدانند فکر کردن برای همه – برای بزرگسالان و همچنین کودکان – کار سختی است. و شنیدن راهبردهای شما برای کار روی پروژه‌ها و فکر کردن به مشکلات برای کودکان مفید است. با شنیدن بازتاب‌های شما، کودکان برای تأمل در تفکر خود بازتر خواهند بود و الگوی بهتری از نحوه انجام آن خواهند داشت. کودکان  خود را به عنوان شاگردهایی با تفکر خلاق تصور کنید. شما با نشان دادن و بحث در مورد نحوه انجام آن به آنها کمک می کنید تا به متفکران خلاق تبدیل شوند.

تشویق کردن کودکان-تشویق کردن کودکان-اموزش خلاقیت در کودکان-تعریف خلاقیت


سوالات متداول

Frequently asked questions

دیدگاه خود را بنویسید

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نویسنده

محمد حمزه لو

محمد حمزه لو

امتیاز و اشتراک گذاری

به این مطلب امتیاز دهید

0
0

این مطلب را به اشتراک بگذارید

عضویت در خبرنامه

رویدادهای آینده
مهر 19

روز دختر در ایران و جهان

سالروز میلاد حضرت معصومه (س) در تقویم ایرانی با عنوان روز دختر نامگذاری شده‌است و…
شاغل هستی؟؟

شاغل هستی؟؟

وقت نداری حضوری دنبال مهدکودک بگردی؟؟

همکاران متخصص

متخصصین کودک

مطالب دیگه سایت را از دست ندید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x