10 مهارت زندگی که باید تا سن 10 سالگی به کودک خود آموزش دهید

10 مهارت زندگی برای کودکان

چکیده ی این مطلب

در مطلب؛ 10 مهارت زندگی که باید تا سن 10 سالگی به کودک خود آموزش دهید که برای شما تهیه کرده ایم سعی داریم به زبان ساده به والدین گرامی نکات مهم در مورد چگونگی اموزش مهارت های زندگی را بیاموزیم سایت کودک الکترونیک به دنبال اگاهی دادن به والدین و پیدا کردن راه کارهای مناسب می باشد، پس با ما در ادامه همراه باشید
🕜 مدت زمان: 10:47
📦 حجم: 47 مگابایت
📥 قابل دانلود: بله

10 مهارت زندگی که باید تا سن 10 سالگی به کودک خود آموزش دهید

کودک پیش دبستانی شما بیش از آنچه تصور می کنید توانایی دارد. از نحوه درمان زخم گرفته تا تهیه یک وعده غذایی ساده، بچه های کوچک را برای دنیای بزرگ با این درس های ارزشمند زندگی مجهز کنید.

نوشته میشل کراوچ 2021

در دنیای فناوری پیشرفته امروزی، چیزهای زیادی برای فرزندان ما وجود دارد که از دست دادن مهارت های عملی زندگی برای آنها بسیار آسان است. در واقع، یک مطالعه توسط شرکت امنیتی AVG Technologies نشان داد که در حالی که 58 درصد از کودکان 3 تا 5 ساله در ایالات متحده می توانند با تلفن هوشمند جهت یابی کنند، کمتر از یک نفر از شش نفر (15 درصد) می توانند صبحانه خود را درست کنند.

تیم المور، بنیانگذار Growing Leaders، یک سازمان غیرانتفاعی در آتلانتا که با مدارس و گروه‌های مدنی برای ارتقای ویژگی‌های رهبری در کودکان کار می‌کند، می‌گوید: «بسیاری از والدین را می‌بینم که به جای اینکه بگذارند بچه‌هایشان از خودشان مراقبت کنند، همه کارها را برای بچه‌هایشان انجام می‌دهند». ما باید کودک را برای راه آماده کنیم، نه راه را برای کودک.  
10 مهارت زندگی که باید تا سن 10 سالگی به کودک خود آموزش دهید تیم المور

با تمرکز بر مهارت های زندگی در مراحل اولیه، می توانید این کار را انجام دهید. و این روزها با وجود تعداد زیادی بچه در خانه، هیچ زمانی مانند زمان حال برای شروع وجود ندارد.

▶️ فیلم اموزشی (10 نکته برای پرورش خلاقیت در کودکان) را از دست ندهید 😃

1-تهیه یک غذای ساده:

تهیه یک غذای ساده

 از کودک خود دعوت کنید تا در تهیه وعده های غذایی کمک کند، کارهایی را به او محول کنید و زمانی که آرد ریخت و یا پوسته تخم مرغی در هوا پخش شد، آرام باشید. برش را با موز و چاقوی پلاستیکی تمرین کنید. اجازه دهید کودکان پیش دبستانی با قاشق ماست را در یک کاسه بریزند و میوه های خرد شده و از قبل شسته شده را اضافه کنند.

نحوه درست کردن ساندویچ و اسموتی را به بچه‌های پنج ساله و بزرگ‌تر نشان دهید – و اجازه دهید بچه‌های 7 ساله به بالا کار کردن با توستر را امتحان کنند. اگر این کار را انجام دهید، کودک شما باید تا سن 10 سالگی بتواند با نظارت والدین از اجاق گاز استفاده کند.

2. استفاده هوشمندانه از وب

استفاده هوشمندانه از وب

با توجه به اینکه بچه ها بیش از هر زمان دیگری بیشترین زمان را روی صفحه نمایش تلفن همراه، تبلت و یا لپ تاپ خود می گذرانند، تقویت چند قانون برای کمک به آنها در جهت یابی ایمن در دنیای دیجیتال مهم است. به محض اینکه فرزندتان ‌بتواند بدون نظارت شما از فناوری استفاده کند، لازم است این قانون ها را برای انان توضیح دهید :

 • ▪️ رمز عبوری را انتخاب کنید که حدس زدن آن سخت است و همیشه آن را خصوصی نگه دارید، به جز والدین
 • ▪️ فقط با افرادی که در زندگی واقعی می شناسید چت کنید و اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد، آدرس منزل یا شماره تلفن خود را در اختیار دیگران قرار ندهید
 • ▪️ به یاد داشته باشید که هر چیزی که به صورت مجازی ارسال می کنید یا می گویید برای همیشه وجود دارد.
 • ▪️ قبل از دانلود چیزی یا کلیک کردن روی یک پنجره بازشو، اجازه بگیرید یا درخواست کمک کنید

📣مهمتر از همه، اجازه دهید فرزندتان بداند که می تواند برای هر مشکلی به شما مراجعه کند.

3.لباس شستن:

لباس شستن

بسیاری از نوجوانان بدون هیچ آموزشی که چگونه لباس های خود را تمیز کنند به مدرسه یا دانشگاه می روند. اجازه ندهید فرزندتان یکی از آنها شود. وقتی بچه‌ها حدود شش سال دارند، می‌توانید آموزش لباس‌شویی را شروع کنید. اگر ماشین لباسشویی با در از بالا دارید، یک چهارپایه در نزدیکی خود نگه دارید. آنها را در طول این فرآیند راهنمایی کنید – نحوه اندازه گیری و افزودن مواد شوینده، انتخاب تنظیمات و راه اندازی دستگاه – و اینکه کار با ماشین لباسشویی را برای آن سرگرم کننده کنید.

4.کاشت نهال

کاشت نهال

بسیاری از کودکان پیش دبستانی کاشت بذر را در کلاس یاد می گیرند اما نه اینکه چگونه جوانه ها را به باغ منتقل کنند.

 • 1.مکانی را برای کاشت نهال آماده کنید. در صورت امکان، حدود 5 سانت کود طبیعی به بالای خاک اضافه کنید. آن را با هم مخلوط کنید، کلوخه های کثیفی را بشکنید و خاک را آبیاری کنید تا به اندازه یک اسفنج ساییده شده مرطوب شود.
 • 2.از کودک خود بخواهید سوراخی حفر کند که کمی بزرگتر از ظرفی است که گیاه در آن قرار دارد
 • 3.هنگامی که گیاه را از گلدان خارج کردید و آن را در سوراخ قرار دادید، از کودک خود بخواهید با ظرافت خاک اطراف آن را فشار داده و آن را پایین بیاورد.
 • 4.اجازه دهید کودکتان با جریانی ملایم با آبپاس آن را آبیاری کند
 • 5.در سن شش یا هفت سالگی، بچه ها می توانند به تنهایی یک نهال را جدا کنند. از فرزندتان بخواهید دو انگشت خود را از هم جدا کند تا ساقه گیاه بین آنها قرار گیرد. سپس نهال گلدانی را زیر و رو کنید و بیرون ظرف را فشار دهید تا گیاه بیرون بیاید. اگر ریشه ها محکم بسته شده اند، بچه شما باید آنها را چند بار قبل از کاشت شل کند.

5.نوشتن نامه

نوشتن نامه

نامه نویسی یک هنر گمشده است، اما لازم نیست. کودکان نوپا می‌توانند یادداشتی را به یکی از اعضای خانواده یا دوست‌شان دیکته کنند تمبر را بچسبانند، و آن را در صندوق پستی رها کنید. بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند نامه‌ها و پاکت‌های آدرس را خودشان بنویسند. حتی می توانید پنج قسمت یک نامه را به آنها آموزش دهید: تاریخ، تبریک، بدنه، اتمام نامه و امضا.

6.کمک به کسی که در حال خفگی است

کمک به کسی که در حال خفگی است

به گفته انجمن قلب آمریکا، کودکان زیر 9 سال می توانند CPR  (کمک های تنفسی) را یاد بگیرند.. آندریا ساروزا ، مادری در  جورجیا امریکا، زمانی شروع به نشان دادن اصول اولیه (کمک های تنفسی) به بچه‌هایش کرد که تازه در  دوره پیش‌دبستانی بودند.

ساروزا می‌گوید: «من اصول اولیه (کمک های تنفسی) را روی خرس‌های عروسکی به کودکانم آموزش دادم .
 در سال 2019، زمانی که دخترش کیارا فرناندز 14 ساله، خواهر کوچکترش جادا 12 ساله را از خفگی در رستورانی در حالی که مادرشان حضور نداشت، نجات داد، این آموزش ها بسیار جواب داد.

برای آموزش کمک های تنفسی به فرزندان خود بگویید که اگر کسی نمی تواند نفس بکشد، سرفه کند یا صحبت کند، ابتدا باید بپرسد: “آیا در حال خفگی هستید؟” اگر فرد سرش را به علامت بله تکان دهد و بزرگسالی در اطراف نباشد، باید این مراحل را دنبال کند:

 1. 1.پشت فردی که در حال خفگی است بایستید و دستان خود را دور او بپیچید.
 2. 2.با یک دست مشت گره کرده و انگشت شست را درست بالای ناف اما زیر قفسه سینه قرار دهید.
 3. 3.با دست دیگر مشت خود را بگیرید و با فشارهای سریع به سمت داخل و بالا به شکم آنها فشار دهید. این کار را تکرار کنید تا جسم بیرون بیاید.

7.درمان یک زخم

درمان یک زخم

برای اطمینان از اینکه فرزندتان با دیدن خون از خودبی خود  نشود، از واکنش افراطی خودداری کنید. دادن یک برنامه بازی، مانند موارد زیر، به آنها کمک می‌کند که حواسشان را از درد پرت کند .

اگر بریدگی یا خراش خونریزی دارد، آن ناحیه را با یک پارچه تمیز محکم فشار دهید تا قطع شود.

محل بریدگی را زیر آب جاری نگه دارید یا به آرامی با دستمال کاغذی مرطوب آن را بمالید.

پماد آنتی بیوتیک را با یک گوش پاک کن بمالید.

محل بریدگی را با یک چسب زخم و یا باند و گاز استریل بپوشانید.

8.جهت یابی

جهت یابی

اگر تا به حال با پیروی از دستورالعمل‌های گام به گام GPS خود گم شده‌اید، می‌دانید که چرا خواندن نقشه ضروری است – حتی اگر نقشه روی تلفن شما باشد. به فرزندتان اجازه دهید تا بوسیله نقشه خوانی یک گنج یابی را تکمیل کند، به جستجوی زمین بپردازد، یا از او بخواهید در باغ وحش یا موزه پیشروی کند، زیرا این فعالیت ها مهارت های جهت یابی کودک شما را تقویت می کند.

9.مقایسه خرید

مقایسه خرید

برای اینکه یاد بگیریم که چطور مصرف کننده باهوش باشیم نیاز به تمرین دارد. این روش سه مرحله ای را امتحان کنید:

همینطور که میری توضیح بده قیمت‌ها را با صدای بلند بخوانید و در مورد انتخاب‌ها با فرزندتان صحبت کنید: “من در ایستگاه دیگر بنزین می زنم ، زیرا در آنجا 100 تومان کمتر برای هر لیتر قیمت دارد.” چیزهایی را که دوست دارید داشته باشید (مثلاً جدیدترین کفش‌های کتانی یا تکنولوژی) با فرزندتان در میان بگذارید، اما نخرید زیرا در بودجه شما نیستند.

گاهی اوقات اجازه دهید فرزندتان پول کالا را حساب کنند. به فرزندتان پول توجیبی بدهید و سپس اقلام خاصی را که مسئول خرید آنهاست، مانند اسباب بازی های جدید یا بازی های ویدیویی تعیین کنید. این به فرزند شما فرصتی می دهد تا پول خود را مدیریت کند و همچنین رضایت از پس انداز برای چیزی که می خواهد و سپس خرید آن را تجربه کند.

بازی خواربار فروشی را انجام دهید. هنگام خرید از سوپرمارکت، در فروشگاه یا آنلاین، کودک خود را به چالش بکشید تا ارزان‌ترین برند غلات را پیدا کند.

10.بسته بندی یک هدیه

بسته بندی یک هدیه

کودکان عاشق هدیه دادن هستند، و بسته بندی هدیه باعث رضایت بیشتر آنها می شود. کودکان پیش دبستانی می توانند به بریدن کاغذ و چسباندن آن بر روی نوار کمک کنند، در حالی که مهدکودک ها می توانند با کمک شما مراحل دیگری مانند برداشتن برچسب قیمت، یافتن جعبه اندازه مناسب، و کاغذ کادویی که دور تا دور هدیه می پیچیند مطمئن شوند که قبل از بریدن کاغذ کادو، هدیه درآن جا می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

نویسنده

محمد حمزه لو

محمد حمزه لو

امتیاز و اشتراک گذاری

به این مطلب امتیاز دهید

0
0

این مطلب را به اشتراک بگذارید

عضویت در خبرنامه

رویدادهای آینده
مهر 19

روز دختر در ایران و جهان

سالروز میلاد حضرت معصومه (س) در تقویم ایرانی با عنوان روز دختر نامگذاری شده‌است و…
شاغل هستی؟؟

شاغل هستی؟؟

وقت نداری حضوری دنبال مهدکودک بگردی؟؟

همکاران متخصص

متخصصین کودک

مطالب دیگه سایت را از دست ندید

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x